reklamı kapat

POPÜLER

Açık eğitim platformlarına bir yenisi ekleniyor: World Science U

Coursera, edX, iversity gibi büyük ilgi gören açık eğitim platformları eğitimin kitlelerin erişimine açılması yönünden kuşkusuz büyük öneme sahip. Ancak tüm avantajlarına rağmen bu platformların da eleştirilen yönleri var. Columbia Üniversitesi’nde fizik profesörü olan Brian Greene de bu platformların geleneksel eğitimi video üzerinden yayınlamak dışında bir yenilik veya fayda içermediğini düşünerek Tracy Day’le birlikte World Science U adlı platformu kurmuş.

worldscienceu
Kurucuların açıklamasına göre World Science U’nun diğer açık eğitim platformlarından farkı, öncelikle üç farklı tipte ders seçeneğinin bulunması. Kullanıcılar kendi lise veya üniversite eğitimlerine destek niteliğindeki kısa videoları izleyebileceği gibi, birkaç hafta süren eğitim seminerlerine veya üniversite dersleri şeklinde düzenlenmiş dönemlik derslere katılabiliyor. Farklı uzunluklardaki eğitim seçenekleriyle üniversite öğrencileri dışındaki farklı kitlelere de hitap edilmesi amaçlanıyor.
worldscienceu
World Science U’nun esas derdiyse sadece dinleme üzerine kurulu bir modelden etkileşimli bir modele geçmek. Videolarda açıklanan kavramları kuru kuru anlatmak yerine, fikirlerin izleyicinin kafasında görsel olarak yer bulmasını sağlayacak bir anlatım tekniğini kullanmaya çalışıyor Brian Greene.
worldscienceu
Şu anda World Science U’da sadece Brian Greene’nin fizik dersleri bulunuyor ve mevcut içerik 100’ün üzerinde animasyona ek olarak etkileşimli sunum ve soru-yanıt videolarını kapsıyor. Ders sayısının yakın zamanda artırılması planlanıyor. Sadece İngilizce derslerin yer aldığı World Science U’ya kayıt ise ücretsiz.

YORUMLAR