reklamı kapat

POPÜLER

asus-shih-akıllı saat

Asus akıllı saatte ses ve hareket kontrolüne odaklanacak

Asus yönetim kurulu başkanı Jonney Shih, Asus’un yakın bir zamanda tanıtılması beklenen giyilebilir ürünü için ses ve el hareketleriyle sağlanan kontrol mekanizmalarını test ettiğini açıkladı.

Asus’un piyasaya süreceği ilk giyilebilir ürününün bir akıllı saat olacağı ve firmanın böylece sektördeki rakiplerini takip edeceği tahmin ediliyor. Bu giyilebilir ürünün akıllı telefon deneyimi tamamlayan bir nitelikte olacağı belirtiliyor.

Shih, Focus Taiwan’a verdiği demeçte ses ve hareket kontrollerine olanak tanıyan çok daha doğal kullanıcı arayüzlerine sahip olduklarını fakat bu teknolojilerin kullanılabilmesi için birçok çığır açan gelişmelerin yaşanması gerektiğini ifade etti.

Akıllı telefonlarla karşılaştırıldığında giyilebilir ürünlerin ekranlarının oldukça küçük olması ekrana dokunarak kontrol sağlamayı görece daha zor bir hâle getiriyor. Sektörde varılan ortak bir görüşe göre bu cihazların kontrolü parmaklardan ziyade ses ve el hareketleriyle daha rahat bir şekilde sağlanabilir.

Asus geçtiğimiz Kasım ayında söz konusu giyilebilir ürününü Haziran 2014’te Taipei’de düzenlenecek Computex fuarında tanıtmak istediğini duyurmuştu. Şirket içinden edinilen bilgilere göre “fark yaratacak olan” bir ürün olarak nitelendirilen ürüne dair henüz herhangi bir detaylı bir bilgi ya da görsel basına sızmış değil.

Shih, Focus Taiwan’a verdiği demeçte söz konusu ürünün güç tüketimine de ayrıca önem verdiklerini kaydederek, ses ve hareketle kontrol edilmesine rağmen ürünün akıllı telefonun onda biri kadar güç tüketeceğini ifade etti.

YORUMLAR