reklamı kapat

POPÜLER

Asus akıllı saat pazarını terk ediyor

Android Wear 2.0 uzun bir süredir merakla bekleniyordu. Bu yeni işletim sistemi sürümünün akıllı saat pazarına yeni bir nefes olacağı ve Android Wear’lı cihazların artışını sağlayacağı düşünülüyordu. Fakat görünüşe bakılırsa olaylar hiç de düşünüldüğü gibi gelişmiyor. Android Wear işletim sistemiyle akıllı saatler üreten sayılı firmalardan biri olan Asus, ZenWatch serisinin fişini çekiyor. 

Digitimes’ın haberine göre Apple Watch’un tamamen domine ettiği akıllı saat pazarında Asus kendine yer bulmakta zorlanıyor. Ayda yalnızca 5 bin ile 6 bin adet arasında ZenWatch sevkiyatı gerçekleştirildiği belirtiliyor. Bu rakam, Asus’un akıllı saatlerden beklediği rakamların çok altında kalıyor. Bu nedenle de ZenWatch serisinin bundan sonra devam etmeyeceği söyleniyor.

Şimdilik iddia aşamasında olan ve Asus’un resmi bir açıklama yapmadığı bilgi doğru çıkarsa Android Wear cephesinde önemli bir kan kaybı yaşanacak. Bir süre öncesinde Motorola yeni bir akıllı saat geliştirmeyi düşünmediğini açıklamıştı. Samsung ise Gear S2 ile Android Wear platformunu terk etmiş ve kendi işletim sistemi olan Tizen’e yönelmişti. Eğer Asus da giderse Google’ın giyilebilir cihaz işletim sistemini kullanan az sayıda firma kalıyor. Asus’un en uygun fiyatlı Android Wear saatleri üretmesi de kayıbın önemini artıran unsurlardan. Konuyla ilgili olarak yakın zamanda Asus’un açıklama yapması bekleniyor.