reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın akıllı asistanı Siri hayat kurtardı

Apple tarafından geliştirilen Siri genellikle kullanıcıların yaşamına kattığı kolaylıklarla adından söz ettiriyor. Bu akıllı asistan şimdi de bir hayat kurtarmasıyla gündeme geldi.

Siri’nin gündeme gelmesine neden olan talihsiz kaza New Hampshire‘da yaşandı. Bu bölge genelde doğayla iç içe evleriyle dikkat çekiyor. Siri sayesinde hayatı kurtulan Christopher Beaucher da annesine ait kır evini satmayı amaçlıyordu. Fakat evde bir şeylerin ters gittiğini düşünerek içeri girmeye karar verdi. Işıkları açmasıyla evin alev alması bir oldu. Elinde, kolunda ve yüzünde yanıklar oluşan adam kendini zor zar arabasına atmayı başardı. Burada iPhone‘u kullanarak yardım çağırmak istedi fakat yanıkları cihaza dokunmasına engel oluyordu. O da şansını Siri‘yle denemeye karar verdi. Sesli komut sistemi sayesinde 911’e ulaşan adam ihtiyaç duyduğu yardımı çağırmayı başardı.

Hastaneye kaldırılıp tedavi altına alınan Christopher Beaucher hayatını Siri’ye borçlu olduğuna inanıyor. Aniden ortaya çıkan kazadan ötürü şoka girmek üzere olduğunu, Siri ile yardım çağıramasa kimsenin başına gelenlerden haberi olmayacağını düşünüyor. Yaşanan bu talihsiz kaza gündelik yaşantımızı fazlaca kolaylaştıran akıllı asistanların yeri geldiğinde nasıl hayat kurtarabileceğini gözler önüne seriyor.

Christopher Beaucher yanık tedavisine devam ederken, New Hampshire’daki evde yaşanan kazaya dair soruşturma devam ediyor.