reklamı kapat

POPÜLER

Asus’un Ultrabook macerası Zenbook ile başlıyor


Dizüstü bilgisayarların evrimleşmesine tanık olduğumuz bir dönem içindeyiz. Artık o eski ve ağır dizüstü bilgisayarların yerini, Intel‘in öncülüğünde geliştirilen Ultrabook’lar alıyor. Yaklaşan Noel dönemiyle birlikte yeni modeller de bir bir gün yüzüne çıkıyor. Asus da Zenbook adını verdiği kendi Ultrabook’unu dün New York’ta düzenlediği bir etkinlikle tanıttı.
Asus Zenbook
Asus Başkanı Jonney Shih, Zenbook’un tasarım aşamasında 4 ilke üzerinde özellikle durulduğunu belirtiyor. Bunlar sade tasarım, rakipsiz performans, çevrecilik ve sınırları belirleyen ses düzeyi. Tanıtılan bilgisayarın da tüm özellikleri bünyesinde barındırdığı rahatlıkla söylenebilir. Zenbook üzerinde, Intel’in ikinci nesil Core i5 ve i7 işlemcileri kullanılıyor. SATA revizyonlu 3.0 SSD hafıza, Bluetooth 4.0 bağlantı teknolojisi, hızlı veri aktarımına imkan veren USB 3.0 bağlantı noktası ve bilgisayar kapalıyken dahi USB üzerinden cihazları şarj etmeye yarayan USB Charger+ özelliği de Zenbook’u öne çıkaran unsurlar. Zenbook’un dikkat çeken bir başka özelliğiyse “instant-on” özelliğiyle 2 saniye içinde uykudan uyanabilmesi. Bilgisayarın stand-by süresi de 2 hafta gibi standartların neredeyse 4 kat daha üzerinde.
Asus Zenbook
Düşük enerji tüketimi yapan Zenbook, patenti Asus’un olan Super Hybrid Engine II teknolojisiyle pil ömrünü daha akıllı bir şekilde kullanıyor ve rakip Ultrabook’lara kıyasla yüzde 25 daha fazla pil ömrü sunuyor. Asus’un N serisinde kullandığı SonicMaster ses teknolojisine sahip Zenbook seste de iddialı. Asus Golder Ear ekibinin donanım ve yazılım ile optimize ettiği SonicMaster ses teknolojisi, pürüzsüz bir ses kalitesi vadediyor.

Zenbook’ların 11,6 inç ve 13,3 inç olmak üzere iki ekran seçeneği bulunuyor. Bu ekran seçenekleri içinde de i5 ve i7’li konfigürasyonlu olarak ayrılıyor. Küçük ekranlı modellerde 128 GB, büyük ekranlı modellerde ise 256 GB SSD hafıza bulunuyor. Bilgisayarların tümünde 4 GB DDR bellek mevcut. Her iki ekran boyutunun en ince kısmı 11, en kalın kısmı ise 35 mm. Fiyatlar ise ekran ve konfigürasyona göre 999 dolardan başlayıp, 1.499 dolara kadar çıkıyor.

YORUMLAR