reklamı kapat

POPÜLER

Asus OLED

Asus, dizüstü pazarında OLED ekranı standart hale getirmek istiyor

Bilgisayar pazarının dev isimlerinden Asus, dizüstü tarafında OLED ekranı standart hale getirecek. Firma çok sayıda yeni ürün tanıttı.

Dizüstü bilgisayar pazarında halen LCD ekranlı dizüstü bilgisayarların bir ağırlığı bulunuyor. Halen firmalar maliyetleri dengelemek adına LCD ekranlı modeller pazara sunmaya devam ediyor. Ancak bu son yıllarda değişiyor. Artık pazarda çok sayıda OLED ekranlı dizüstü bilgisayar modeli yer alıyor ve firmalar bir sonraki aşamada OLED’i standart hale getirmek istiyor. Dün akşam yeni dizüstü modellerini tanıtan Asus, bu yeni modellerin hemen hepsine OLED ekran koyarak bir gelecek gösterimi yaptı. Firma yakında çok alt seviye modeller haricinde LCD ekran kullanımı bırakacak izlenimi oluşturuyor ve bu son kullanıcı için harika görünüyor.

Peki Asus’tan dün akşam tam olarak neler geldi? Firma dün akşam karşımıza Zenbook Pro 16X OLED, Zenbook Pro 14 Duo OLED, Zenbook Pro 15 Flip OLED, Zenbook Pro 17, Zenbook S 13 OLED, Zenbook S 13 Flip OLED, Vivobook Pro 14X, 15X, 16X OLED, Vivobook S 14X OLED,  Vivobook S 16X OLED, Vivobook 13 Slate OLED Steven Harrington ve Philip Colbert Editions gibi çok sayıda dizüstü ile çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İsimlerinden de anlaşılabileceği üzere yeni dizüstü modellerinin büyük bölümüne OLED ekranlar koyan Asus, bu sayede kişilere daha iyi bir görüntüleme deneyimi sunmak istiyor. OLED ekranlar LCD’ye oranla daha canlı renkler ve gerçek siyahlar getiriyor. Burada özellikle siyahlar konusunda büyük fark elde ediliyor. OLED ekranlar siyah üretimi için pikselleri kapattığı için bir ışık saçılımı olmuyor, bu da inanılmaz yüksek kontrast oranları sağlıyor. OLED ekranların enerji sarfiyatı da biraz fark yaratıyor.

Bu arada OLED TV’ler ve dizüstüler yanında OLED monitörler de artıyor. OLED’in belirli alanlarda hayatımıza geç girmesinin arkasında ise maliyet yer alıyor. OLED paneller halen LCD’ye oranla çok daha pahalılar ancak durum eskiye oranla daha iyi.

Bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın