reklamı kapat

POPÜLER

Android Google

Google’a Android odaklı “tekel” davası açıldı

İnternet devi Google tarafından hayatımıza sokulan Android işletim sistemi özelinde bir yasal konu daha gündeme gelmiş durumda.

Apple, App Store geliştiricilerin uygulama / oyun içindeki satın alımlar için kendi ödeme sistemlerini kullanmasını istiyor ve bunu birçok ülkede zorunlu kılıyor. Bunun arkasında firmanın bu ödemeler üzerinden aldığı yüzde 30’luk komisyon yer alıyor. Google’ın da Android marketi Play Store özelinde benzer şekilde dahil olduğu bu süreç, uzun yıllardır ciddi şekilde eleştiriliyor. Bu konuda hatta Google tarafına yönelik bir yasal adım atıldı. Tinder, Match ve OkCupid gibi çöpçatanlık uygulamalarının arkasındaki isim Match Group, Google’ı dava etti. Bu davanın arkasında Android uygulama içi satın alma sürecinde Google’ın kendi ödeme sisteminin kullanılmasını zorlaması yer alıyor. Google’ın bu adımıyla yasadışı bir market tekeli kurduğunu belirten Match Group, özet olarak Google’ın uygulama içi satın alımlardan kestiği komisyondan kaçmak istiyor. Google her alımdan yüzde 30’luk pay kesiyor ve bunu alternatif ödeme yöntemlerine izin vererek kaybetmek istemiyor.

Uygulama marketi odaklı komisyon kesintileri özelinde kısa süre önce Elon Musk da Apple tarafına bir eleştiri yapmıştı. Twitter’dan iki farklı paylaşım yapan Musk, Apple’ın aldığı komisyon oranının, olması gerekenden 10 kat daha yüksek olduğunu belirtmişti. Bunu açık olarak doğru bulmadığını belirten Musk, bu durum dahil olmak üzere başka bazı konular için daha önce de Apple’a yönelik eleştirilerde bulunmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple / Google ile Epic Games arasında bu komisyon kesintisi üzerinden geçtiğimiz yıl büyük bir yasal savaş yaşanmıştı. Bu yasal savaşın açık bir galibi ise olmamıştı. Apple ve Google yüzde 30’luk komisyon kesintisini kaldırmadı. Firmalar sadece ufak geliştiricilerden daha az komisyon aldığı bir program başlattı.

Google ve Android gelişmesi yapında bu da ilginizi çekebilir: Sony’nin yeni konsept elektrikli otomobil ile tanışın