reklamı kapat

POPÜLER

Adobe hack saldırısından etkilendiniz mi? Öğrenin!

Kısa süre önce milyonlarca kullanıcısına ait üyelik bilgilerini çaldıran Adobe henüz olayın etkilerini üzerinden atabilmiş değil. Ele geçirilen şifreleri internette yayınlayan hacker’lar, saldırının çok daha kapsamlı olduğunu gözler önüne seriyor. Geliştirilen özel servis ise şifrenizin çalınıp çalınmadığını kontrol ediyor.

Ekim ayının başında kötü niyetli kişilerin saldırısına maruz kalan yazılım devi, ilk açıklamasında 2,9 milyon üyeye ait bilgi ve kriptolanmış şifrelerin çalındığını duyurdu. Bunun yanı sıra Acrobat, ColdFusion ve ColdFusion Builder’ın kaynak kodlarını da kaptıran firma daha sonra araştırmalarını derinleştirdi. Hazırlanan raporda Photoshop’un kaynak kodlarının yanı sıra toplamda 38 milyon bilginin ele geçirildiği ortaya çıktı.

Güvenlik konusunda yoğun eleştirilere maruz kalan Adobe, hacker’ların şifreleri sanal dünyada paylaşmasıyla şok oldu. Zira gerçekte 150 milyon hesap bilgisine ulaşan saldırganlar deprem etkisi yarattı. Kullanıcılar ise son açıklamaların ardından olaydan etkilenip etkilenmediklerini merak ederken yardımlarına LastPass koştu. Öyle ki e-mail adresiyle sorgulama yapan servis şifrenizin durumu hakkında bilgi veriyor. Eğer sonuç sarı renk ise güvendesiniz demektir.

adobe

Adobe, kişilerin şifrelerini değiştirmelerini tavsiye ederek banka ve kredi kartı hesap hareketlerinin düzenli şekilde takip edilmesi gerektiğini bildiriyor. Güvenlik uzmanları ise insanların birçok hesap için genellikle tek şifre kullandığına dikkat çekerek, tehlikenin kapsamının artabileceği konusunda uyarıyor. Diğer taraftan en popüler şifrelerin “123456” , “123456789” ve “password” olduğu belirtiliyor.