reklamı kapat

POPÜLER

Adobe hack saldırısının zararı tahminlerin oldukça ötesinde çıktı

Ekim ayının başında yaşanan hack saldırısıyla kullanıcı bilgilerini çaldıran Adobe, olay sonrası başlattığı araştırmaya dair ilk sonuçları paylaştı. Gerçekleştirilen ayrıntılı incelemeye göre oluşan zarar önceki açıklamaların bir hayli üzerinde.

Hatırlayacağınız gibi yazılım devi Adobe’ye yönelik düzenlenen operasyon neticesinde 2,9 milyon üyenin isim, kullanıcı bilgisi, kredi kartı numaraları ve kredi kartlarının son kullanma tarihleri hacker’ların eline geçmişti. Diğer taraftan Acrobat, ColdFusion Builder ve ColdFusion yazılımlarının kaynak kodlarını da elde eden saldırganların meydana getirdiği zarar çok daha fazla çıktı.

Adobe adına konuşan Heather Edell, hacker’ların toplamda 38 milyon kişiye ait veriye ulaştığını bildirdi. Üstelik her ne kadar ilk etapta Photoshop‘un güvende olduğu söylense de, popüler yazılımın kaynak kodlarının da çalındığı ortaya çıktı. Etkilenen kullanıcıların Adobe’deki tüm şifrelerini değiştirmesini öneren yetkililer, saldırının ardındaki isimlere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor.

YORUMLAR