reklamı kapat

POPÜLER

Adobe, iOS’li cihazlara dolaylı flash desteği sundu

Malum Apple ile Adobe’un arası açık. Apple’ın güvenlik ve pil ömrü gibi başta gelen çekincelerinden ötürü flash içerikler iOS’li cihazlarda görüntülenemiyor. Aslında görüntülenebiliyor ama Adobe’un desteği olmaksızın. Skyfire 2.0 web tarayıcısı ve VideoQ Flash video oynatıcı ile flash’lı içerikler iOS’te sorunsuz açılıyor. Ancak artık Adobe da flash desteği sunuyor. Biraz dolaylı, biraz maliyetli ve biraz eksik ama yine de destek.

Adobe’un yeni hizmeti Adobe Flash Media Server 4.5, flash desteği olmayan bir cihaz gördüğü anda Apple’ın Quicktime X ve iOS’te kullandığı HTML’i destekleyen HLS (HTTP Live Streaming) protokolüyle ilgili flash içeriği oynatıyor. Bu sayede Skyfire’da olduğu gibi flash içerik cihaz üzerinde değil bir server üzerinde oynatılıyor. Bu da kullanılan cihazın işlemcisinin yorulmaması ve pil ömrünün uzaması anlamına geliyor. Ancak Flash Media Server 4.5 tarayıcı yalnızca internet üzerindeki flash içerikleri destekliyor. Yani iOS üzerinde flash tabanlı oyunlar halen desteklenmiyor. Ayrıca belirtelim, bu destekten yararlanmak için iPhone ve iPad sahiplerinin yapabileceği bir şey yok. Ziyaret ettikleri sitenin bu desteği sunuyor olması lazım.

Bu sistemi kullanarak iOS kullanan ziyaretçilerine flash içerikleri göstermek isteyen web sitesi geliştiricileri 4.500 dolar vererek Adobe Flash Media Server 4.5’i satın almak zorunda.