reklamı kapat

POPÜLER

Afet durumlarında devreye giren yüksek hızlı internet ağı

Eskiden acil durumlarda radyo ile iletişim sağlanıyor ve halk uyarılıyordu. Fakat günümüzde birçok ülkede artık FM radyolar kullanılmıyor. Araştırmacıların yeni geliştirdiği internet ağı ise acil durumlarda yüksek hızlı internet aracılığıyla halkın bilgilendirilmesi hedefleniyor. 

Dünyada internet kullanımı oldukça yaygın bir durumda. Fakat herhangi bir afet durumunda internet kesintileri yaşanabiliyor ve dolayısıyla böyle durumlarda hayati önem taşıyan iletişim engellenmiş oluyor. Araştırmacıların bu sistemi geliştirebilmek için yeni bir protokol oluşturduğu belirtiliyor. Node Label Routing isimli protokol, internet bağlantısında bir sorun olduğunda devreye giriyor ve acil iletişim için hızlı internet bağlantısı sunuyor. Amerika’da kullanılan Border Gateway protokolü kesinti olduktan 150 saniye sonrasında ancak devreye girebilirken yeni geliştirilen bu sistem, kesintiden sadece 30 saniye sonrasında aktif hale geliyor. Acil durumlarda saniyelerin bile büyük önemi olduğunu düşündüğümüzde bu gelişmenin çok önemli olduğunu söylemek gerek.

Acil durum anlarında kritik bölgelerin hızlıca tespit edilmesi gerekiyor. İnternetin yüksek hızlı olması sayesinde kurtarma ekipleri birbirleri arasında felaketin durumuna uygun olarak harita, video, ses ve konum paylaşımı yapabiliyor. Şimdilik geliştirilme aşamasında olan teknoloji şimdiden hızını kanıtlamış durumda. Testlerin ne zaman tanıtılacağı ve sistemin ne zaman kullanılabilir hale geleceği henüz bilinmese de gelecekte birçok ülkenin bu tür sistemleri kullanmaya başlayacağı düşünülüyor.

YORUMLAR