reklamı kapat

POPÜLER

Apple AirPods LOG Tasarım

AirPods (4. nesil), iki farklı versiyon ile yıl bitmeden çıkmış olacak

Mark Gurman’ın aktardığı kadarıyla AirPods (4. nesil), iki farklı versiyon ile yıl bitmeden pazara sunulmuş olacak.

Gurman’a göre önümüzdeki aylarda karşımıza AirPods (4. nesil) çıkarılacak ve bu yeni kablosuz kulaklık kendi içinde ikiye ayrılacak. Yeni modeller ortak olarak daha ergonomik bir tasarıma sahip olacak, ses kalitesini artıracak ve şarj kutularında USB-C portu taşıyacak. Üstteki versiyon ise aktif gürültü engelleme ve şarj kutusunun ses çalabiliyor (Bulmayı kolaylaştırmak için) olmasıyla fark yaratacak. Spesifik olarak mayıs ayında üretime alınacağı aktarılan modeller, eylül ya da ekim ayında satışa sunulacak. AirPods tarafından bundan önce spesifik olarak mevcut “Pro” model ses getirmişti.  WWDC24 kapsamında resmi olarak lanse edilecek iOS 18 işletim sistemi, son iddialara göre AirPods Pro için “işitme yardımcısı” yeni bir mod getirebilir. iOS 18 işletim sisteminin odak noktası üretken yapay zeka olacak ancak elbette başka yenilikler de sunulacak. Örneğin Apple’a yönelik sağlam kaynaklardan Mark Gurman’a göre, sevilen kablosuz kulaklık AirPods Pro için işitme sorunu yaşayanlara yardımcı olacak büyük bir yenilik sunulabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu konuda hali hazırda bazı yardımcı özellikler taşıyan ürün, henüz ne olduğu belli değil ancak iOS 18 ile beraber daha da güçlü hale getirilebilir. 2024 yılında donanımsal olarak yenilenmeyeceği bilinen Pro, eğer iddialar doğru çıkarsa 2025 yılında bazı faydalı sağlık özellikleriyle donatılabilir.

Bu arada Apple, geçtiğimiz ay öğrendiğimiz kadarıyla kameralı AirPods, akıllı gözlük, akıllı yüzük ve fazlası üzerinde de çalışıyor. Apple, kısa süre önce öğrendiğimiz kadarıyla kullanıcıların sağlık verilerini sürekli olarak takip edebilecekleri bir akıllı yüzük için planlar yapıyor. 

Bu ürünü bundan önce bir kez daha gündeme getiren Mark Gurman olmuş, kaynak şirketin o ürüne ek olarak kameraya sahip bir AirPods ile Amazon imzalı Echo Frames veya Meta imzalı Ray-Ban gibi bir akıllı gözlük üzerinde planlar yaptığını da aktarmıştı. Burada özellikle kameralı AirPods dikkat çekiyor, ürünün çevreyi görerek farklı yapay zeka özellikleri sunacağı iddia ediliyor.

Kamera üzerinden kişilerin baktıkları objeler / kişiler / yapılar hakkında bilgiler verebileceği düşünülen bu kameralı AirPods, Gurman’a göre şimdilik bir deneme konumunda yer alıyor ve yakında çıkması beklenmiyor. Gözlüğü de bu temelde hazırlayacağı düşünülen Apple, eğer bilmiyorsanız son dönemde üretken yapay zeka tarafında çok büyük yatırımlar gerçekleştiriyor.

AirPods haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli