reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı elbise Synapse, giyenin ruh haline göre işlev kazanıyor [Video]

Saatler ve aktivite bileklikleri dışında, giyilebilir teknolojinin adına yaraşır örneklerini giderek daha sık görür olduk. Hollandalı tasarımcı Anouk Wipprecht’in elinden çıkan Synapse adlı bu teknolojik elbise, giyenin iç dünyasını takip ediyor, ruh halinize göre çeşitli işlevler kazanıyor ve reaksiyon veriyor.

synapse_edison
Üzerindeki sensörler ve aktüatörler sayesinde vücuttaki sinyalleri algılayabilen elbise, Intel’in ocak ayında CES’te tanıttığı Edison adlı mikro bilgisayarla çalışıyor. Giyilebilir teknolojilerde kullanılmak üzere üretilen Intel Edison sayesinde kullanıcı beyin sinyalleri, kalp ritmi ve hatta yakınlık gibi farklı faktörlerle elbise üzerindeki LED’leri kontrol ediyor. Örneğin kullanıcı, yanına yaklaşan kişiden hoşlanmıyor veya korkuyorsa elbisenin üzerindeki LED lambalar çok yüksek bir parlaklık seviyesine geliyor. Kullanıcı belirli bir şey üzerine odaklandığında veya bir şey ilgisini özellikle çektiğinde elbise bunu da algılayarak üzerindeki kamera yardımıyla görüntü kaydına başlıyor, böylece kullanıcı bu görüntüleri tekrar seyrederek kendisine bu kadar heyecan verenin ne olduğunu inceleyebiliyor.

synapse2
Ruh halini ve dikkat seviyesini en ince detaylarıyla kaydeden bu elbisedeki verileri sadece kendinizi takip amaçlı da kullanabilirsiniz. Teknolojiyle insan bedeni ve ruhunu buluşturan bu tasarım göze de hitap ediyor. Daha önce de kullanıcının tehlike anlarında kendini savunmasını sağlayan giysiler tasarlayan Wipprecht’in bir sonraki tasarımını merakla bekliyoruz.

synapse3

synapse4

VİDEO

İLGİLİ HABERLER