reklamı kapat

POPÜLER

Intel

Intel, giyilebilir teknolojilere odaklanıyor

 - Güncelleme: 07 Ocak 2014 14:00

Intel’in, geçtiğimiz aylarda Nike Fuelband’in tasarım mühendisini ve Oakley Airwave projesinin başındaki isimlerden birini de bünyesine katarak genişleyen ve çok da göz önünde olmayan departmanı, bir süredir giyilebilir teknolojiler üzerinde çalışıyordu. Intel, bu çalışmaların sonuçlarını CES 2014‘te sergileme fırsatı buldu. Bu yılki CES, Intel’in giyilebilir teknolojilere odaklandığı bir fuar olarak dikkat çekiyor.
Intel
Giyilebilir akıllı cihazlardan ilki Jarvis adı verilen bir headset. Tek bir kulak üzerine takılan kulaklık, sesle kontrol edilebilen kişisel asistan görevi görüyor. Kullanıcı bu kulaklık üzerinden örneğin takvimini güncelleyip, mesajları kontrol edebiliyor. Esasında Apple’ın Siri’si benzeri görev gören kulaklık, var olan kişisel asistan teknolojileri ile çalışıyor. En önemli özelliği de kullanıcıyı sürekli dinler durumda olması ve düğme ya da telefon üzerinden manuel olarak kontrol edilmeye ihtiyaç duymaması. Intel, Jarvis hakkında daha fazla detay vermiyor.
Intel

Bu da Intel’in kablosuz şarj istasyonu olarak tasarladığı bir prototip. Şarj edilecek cihazı kase şeklindeki istasyonun içine bırakmak yeterli. Aynı anda birden fazla cihazı şarj etme yeteneğine sahip.

Intel
Giyilebilir teknoloji ürünlerinden bahsedilir de akıllı saat es geçilir mi? Elbette hayır. Intel CES 2014’te akıllı saat prototipini de sergiledi. Intel’in akıllı saatini internet bağlantısı veya farklı şeyler için akıllı telefonlara bağlamak gerekmiyor. Bağımsız olarak çalılşabilen saat, tüm klasik akıllı saat özelliklerine sahip. Ancak diğerlerinden farklı olarak, konum tabanlı bildirim özelliklerini de bünyesinde barındırıyor. Intel, akıllı saat hakkında da fazla detay vermedi.
Intel
Jarvis adlı kişisel asistanın tasarımından farklı olarak Intel bir de kulak içi kulaklık tasarımını katılımcılara gösterdi. Aktivite bilekliği mantığıyla çalışan kulaklık, akıllı telefona indirilen uygulama ile senkronize olarak kullanılıyor. Stereo ses sunan kulaklık, koşulan süre, mesafe ve yakılan kalori değerini, kalp atış hızı ve temposuyla birlikte akıllı telefon uygulaması üzerinde gösteriyor. Intel’in geliştirdiği bir yazılım sayesinde de kullanıcının kalp ritmine göre uygun şarkıları otomatik olarak seçiyor. Intel’in akıllı kulaklığı ihtiyaç duyduğu gücü bağlı oluğu mobil cihazın 3,5 mm kulaklık girişinden alıyor.
Intel Edison
Firmanın tüm bu giyilebilir teknoloji ilgisinin merkezine konumlanan son bir cihaz daha var. CEO Brian Krzanich, Intel’in minyatür bilgisayarı Edison‘ı katılımcılarla tanıştırdı. Intel’in 22 nm mimarisi üzerine kurulu SD kart formundaki bilgisayar, daili Wi-Fi ve Bluetooth modüllerine sahip, Linux ile çalışıyor ve kendi uygulama mağazası mevcut. Krzanich’in belirttiğine göre Edison, geliştiriciler için tasarlanmış ve geleceğin giyilebilir akıllı cihazlarında kullanılması hedeflenmiş bir bilgisayar.