reklamı kapat

POPÜLER

Akıllı saat piyasası ilk kez düşüş yaşıyor

Son yıllarda birden yükselişe geçen akıllı saatler şimdilerde duraklama dönemini yaşıyor. Hazırlanan rapor birçok üreticinin pazarda pay sahibi olduğunu ancak satışlarda gerilemenin yaşandığını gösteriyor

Bu yılın ikinci çeyreğinde 3,6 milyon akıllı saat satışının gerçekleştiği belirtiliyor. Bu satışlardan 1.6 milyonu Apple Watch’a ait ve bu satış rakamıyla liderlik koltuğunu kimseye kaptırmıyor. Ancak bu durum Apple Watch‘un satışlarının iyi gittiği anlamına gelmiyor. Geçen yılın aynı dönemine göre satışlarda yüzde 55’lik bir düşüş yaşandığı belirtiliyor. Listede gerileme yaşayan tek firmanın Apple olduğunu da söyleyelim.

Samsung, Apple’ın hemen arkasından 2. sırada yer alıyor. 600.000 satış rakamına ulaşan Güney Koreli teknoloji devinin geçen yıla göre yüzde 51’lik artış yaşadığı görülüyor.

3. sırada Lenovo 300 bin satışla kendine yer ediniyor. Önceki yıla göre yüzde 75’lik büyüme yakalayan şirket şu anda akıllı saat pazarının yüzde 9’una hakim durumda. Son sıraları ise Lenovo ve Garmin paylaşıyor. Satışlarını 2015’e göre arttıran bu iki firmanın satışları yine de istenen seviyede değil. LG’nin 300 bin ve Garmin’in ise yalnızca 100 bin satış rakamına eriştiği dikkat çekiyor. Tüm bu firmalar göz önüne alındığında pazardaki toplam gerileme ise yüzde 32 seviyesinde.

Peki çıkışıyla birlikte piyasayı domine eden Apple Watch’un satışları neden düşmeye başladı dersiniz? Bunun birkaç nedeni bulunuyor. Pazara çok fazla yeni firmanın giriş yapması ve bu firmaların bir bölümünün Apple Watch’a göre daha uygun fiyata akıllı saatler satması, Apple Watch’un gelirlerini etkileyen en önemli etmenlerden biri. Bir diğeri ise Apple Watch’un yavaş yavaş eskimeye başlaması. Çıkışının üzerinden bir yıldan fazla süre geçen Apple Watch bu nedenle ivme kaybediyor. Yeni bir akıllı saat almak isteyenlerin Apple Watch 2’yi bekliyor olabileceği düşünülüyor. Yeni nesil Apple Watch’un çıkışıyla birlikte pazarda yeni bir  hareketlenmenin yaşanması bekleniyor.

Screen-Shot-2016-07-22-at-10.41.29

YORUMLAR