reklamı kapat

POPÜLER

Samsung’dan elektrikli otomobil hamlesi

Samsung’un elektrikli otomobil pazarına gireceği, geçtiğimiz hafta Çinli otomobil üreticisi BYD ile yakın temaslarda bulunmasıyla ayyuka çıkmıştı. Her iki taraf da iddiaları doğrulamamıştı ancak yeni gelişmeler, işlerin artık resmiyete döküldüğünü gösterdi.

BYD’den yapılan açıklamaya göre Samsung Çinli şirkete 450 milyon dolarlık bir yatırım yapmış durumda. Yapılan anlaşma, Samsung’un hissedarlar arasına katılmasıyla sınırlı değil. Samsung ve BYD elektrikli otomobil üretiminde birlikte çalışacak. Samsung ilk etapta otomobillere pil ünitesi sağlayacak. Araştırma geliştirme kısmında da beraber hareket edecek olan ikili elektrikli otomobil kısmında tamamen ortak bir şekilde yol alacak. BYD’nin elektrikli otomobil dışında, akaryakıtla çalışan otomobil de ürettiğini belirtelim.

Samsung’un bizzat üretim kısmında yer almak istemesi, aslında kendi elektrikli otomobilini çıkarma planlarını da doğruluyor. Apple’ın elektrikli otomobil üreteceği ayyuka çıkmışken Samsung’un boş durması beklenemezdi elbette. Güney Koreli şirket yakın gelecekte sadece ortak olmaktan çıkıp ipleri tamamen eline alırsa, sürpriz olmaz.