reklamı kapat

POPÜLER

Alcatel telefonsuz çalışabilen VR gözlüğünü tanıttı

Sanal gerçeklik cihazları teknoloji firmalarının iştahını kabartıyor. Neredeyse her firma kendi sanal gerçeklik gözlüğünü geliştirebilmek adına birbiriyle yarışıyor. Özellikle akıllı telefon üreticileri, cihazlarına özel VR gözlükleri geliştirini birer birer piyasaya sürüyor. Alcatel’in sanal gerçeklik gözlüğü ise ne bilgisayara ne de telefona ihtiyaç duyuyor ve tek başına saatler boyu VR deneyimi yaşamayı mümkün kılıyor.

Alcatel’in tanıttığı 3 ayrı VR odaklı cihaz, sanal gerçeklik içeriklerinin hem hazırlanmasını hem de izlenebilmesini mümkün hale getiriyor. Alcatel 360 Camera‘nın iki farklı versiyonu bulunuyor. Her ikisinde de 210 derecelik balık gözü lens kullanılıyor. Yuvarlak görünümlü olan model biraz daha küçük yapısıyla taşınabilirliği arttırıyor. Diğeri ise biraz daha farklı bir form sunuyor. İşlevsellik açısından iki cihazda bir fark göze çarpmıyor.

Yazının başında da belirttiğimiz üzere duyurulan cihazlar arasında en çok Alcatel’in bağımsız sanal gerçeklik gözlüğü Alcatel Vision dikkat çekiyor. Hiçbir cihaza bağlanmadan kullanılabilen gözlük, 3 saat kullanım süresi vadediyor. 120 derece görüş açısıyla segmentinde en üst sırada yer alan cihazda sadece 17 milisaniye gecikme oluşuyor. Miyop olan kişiler için özel olarak ayarlanabilen Vision, normalde gözlük kullanan kişilerin gözlük kullanmadan görüntüleri rahatlıkla izleyebilmesini sağlıyor.

Alcatel Vision VR’ın içerisinde gömülü bir akıllı telefon yer alıyor diyebiliriz. 8 çekirdekli işlemciden güç alan cihazda 3 GB RAM ve 32 GB depolama alanı bulunuyor. Bluetooth, LTE, Wi-Fi, ivme ölçer, jiroskop ve yakınlık sensörünün bulunduğu cihazda 2 adet Full HD çözünürlüğünde 3,8 inçlik ekran yer alıyor. Başın arka tarafındaki kısımda ise 3.000 mAh pil gizleniyor. Cihazın 500-600 dolar seviyesinde bir fiyatla yılın son çeyreğinde Çin’de satışa sunulması bekleniyor.