reklamı kapat

POPÜLER

Alper Gezeravcı
Alper Gezeravcı

Alper Gezeravcı, SpaceX’in uzay eğitimini tamamladı

 - Güncelleme: 02 Ocak 2024 12:14

Alper Gezeravcı, uzaya Axiom Space şirket tarafından yapılacak Ax-3 ya da uzun haliyle Axiom Mission 3 görevi ile çıkarılacak.

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu olarak seçilen Alper Gezeravcı (Fotoğraflarda en sağda yer alıyor), uzaya daha spesifik olursak Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS), özel uzay şirketlerinden Axiom Space tarafından yapılacak Ax-3 / Axiom Mission 3 görevi ile çıkarılacak. NASA ve ISS ortaklarının onayı aldıktan sonra kabul edilen dört kişilik çok uluslu ekip, bugün yapılan resmi açıklamaya göre SpaceX’in uzay eğitimini sorunsuz olarak tamamlamayı başardı. Merakla beklenen Ax-3 görevindekiler kaçıranlar için 17 Ocak 2024 tarihinde SpaceX’in Falcon 9’uyla yapılacak kalkış ile beraber ISS’in yeni konukları olacak. Görevde “Görev Uzmanı” olarak geçen Gezeravcı yanında Ax-3 Komutanı Michael López-Alegría, Pilot Walter Villadei ve diğer Görev Uzmanı Marcus Wandt da olacak. Burada aktarıldığı kadarıyla Hava Harp Okulu’ndan elektronik mühendisi olarak mezun olan Gezeravcı, daha sonrasında ABD Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü‘nde harekat araştırması bölümünde yüksek lisans yapmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir F-16 pilotu olan Gezeravcı, 21 yıl boyunca Hava Kuvvetleri’nde önemli görevlere ve başarılara imza atmış. Ax-3 görevi herhangi bir sıkıntı olmazsa ISS’e yönelik tamamı Avrupalı ekipten oluşan ilk ticari astronot görevi olacak. Axiom Space’in insanlı üçüncü görevi olarak geçen Ax-3 için İtalya, Türkiye ve İsveç, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) üzerinden bir araya gelmiş durumda.

Alper Gezeravcı ve Axiom Space görevi yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli