reklamı kapat

POPÜLER

Always Innovating HDMI Dongle tüm televizyonları Android’li yapıyor

Televizyon ekranında Android deneyimini yaşamak için ille de akıllı televizyon sahibi olmanız gerekmiyor. Always Innovating firmasının ürünü olan HDMI Dongle, adından da anlaşılabileceği üzere HDMI bağlantı noktası üzerinden televizyona bağlanıyor ve televizyonu Android işletim sistemiyle buluşturuyor. Dongle’ın içinde Ice Cream Sandwich (Android 4.0) ile çalışan minik bir set-top-box bulunuyor. Bu mini sistem, TI Cortex-A9 OMAP 4 işlemciden güç alıyor ve işlemci, işlem yüküne göre 1 ila 1,8 GHz arasında hızla çalışıyor. Belleği 1 GB olan dongle, microSD kart girişine de sahip, üstelik Wi-Fi, Bluetooh ve NFC bağlantısını da destekliyor. Boyutlarının ufaklığına karşın H.264 kodlamalı 1080p Full HD görüntü oynatabiliyor.


Dongle sayesinde Türkiye’de kullanıma açık olmayan Netflix, Hulu gibi servislerin uygulamalarını kullanarak akış şeklinde film ve dizi yayınları izlenebiliyor. HDMI Dongle’la birlikte 9 tuşlu bir uzaktan kumanda da geliyor. Kumandada hareket kontrollü oyunların oynanabilmesi için akselerometre de bulunuyor.

Always Innovating, eski ürünü hibrit tablet Touch Book’ta yaşadığı sıkıntıyı HDMI Dongle’da da yaşamamak için işini sıkı tutuyor gibi görünüyor. Şirketin planı dongle’ı doğrudan üretip piyasaya sunmak yerine tasarımı lisanslamayı planlıyor. Bu aşamanın tamamlanmasının ve dongle’ın piyasaya çıkmasının yaz aylarını bulabileceği belirtiliyor. Dongle’ın fiyatının 79 dolar veya biraz üzerinde olması bekleniyor.

Ürün hakkında fikir vermesi için aşağıda yer alan videoyu izleyebilirsiniz. “Dostum Ice Cream Sandwich demişsin ama bu arayüz Gingerbread” diyenler olabilir. Videoda sunum yapan kişi videonun birkaç ay önce çekildiğini o nedenle arayüzün Ice Cream Sandwich değil Gingerbread’e ait olduğunu söylüyor.

VİDEO

İLGİLİ HABERLER