reklamı kapat

POPÜLER

Amazon 5 dolara sahte yorum yazanlara dava açıyor

Amazon, “sahte yorum”cularla mücadelesinin ikinci perdesini yaşıyor. Geçtiğimiz nisan ayında ürünler hakkında sahte olumlu yorum satan sitelere savaş açan alışveriş sitesi, bu sefer de 1.114 anonim hesabı mahkemeye verdi.

İnternetten alışveriş yaparken okuduğumuz kullanıcı yorumları hepimiz için çok önemli. Çünkü ürünün teknik özelliklerinden haberdar olsalar da gerçekten satın alıp kullanmış birisinin yorumları o ürünü almayı düşünenler için oldukça yararlı olabiliyor. Kendisine güvenilir bir profil çizmeyi başarmışken sahte kullanıcı yorumlarıyla müşterilerinin güven duygusunu zedelemeyi elbette istemeyen Amazon, sahibi belli olmayan 1.114 hesabı mahkemeye verdi. Bahsi geçen anonim kullanıcılar, Fiverr adlı siteden yaptıkları duyurularla 5 dolara sahte yorum satıyor. Hatta arama çubuğuna Amazon yazmaya başlandığında öneriler arasında “amazon review” çıkıyor.

Öte yandan Amazon’un hukuki mücadelesi Fiverr’ı kapsamıyor. Hatta ifade edilene göre Fiverr da bu konuda Amazon’a yardımcı olmaya çalışıyor.

YORUMLAR