reklamı kapat

POPÜLER

Amazon’un akıllı telefonu Fire Phone’nun satışları ibret olacak derecede kötü

Amazon Fire Phone, pek çoğumuzun beklediği üzere satışlarda birinci sınıf bir fiyasko yaşıyor. ABD’de 20 gündür piyasada olan telefonun satış rakamlarını akıllı davranarak açıklamayan Amazon, fiyaskonun büyüklüğünü tam olarak kestirmemizi engellese de, The Guardian’dan Charles Arthur belirli kaynaklardan topladığı satış verilerini kullanarak Fire Phone’un ne kadar sattığını hesaplamış. Sonuçlar düşündüğünüzden de kötü.

Chitika adlı reklam ağındaki trafik verilerini, akıllı telefon kullanımını takip eden ComScore’dan elde ettiği verilerle birleştiren Arthur, ABD’de kullanımda olan Fire Phone sayısının sadece 35 bin civarında olduğunu hesaplamış. Üstelik bu ortaya konan en iyi tahmin.

Fire Phone’un bir fiyasko olmasının pek çok nedeni olsa da sonuç şaşırtıcı değil. Tek bir operatörle çalışacak şekilde piyasaya çıkan cihaz, pazara epey geç girmiş olmasına rağmen iPhone ve Galaxy S serisiyle yarışan fiyatlara sahip. Şimdi Amazon’un bu işin ardını nasıl toparlayacağını merakla bekliyoruz.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Amazon’un akıllı telefonu Fire Phone’nun satışları ibret olacak derecede kötü” için 2 cevap

  1. Çağrı Bostancı dedi ki:

    Samsung büyük pazarlama gücüne sahip aldığımız her telefonun neredeyse asıl bedelinin yarısı reklam ücretine gidiyor. Nokia farklılık yaratıp zengin çeşitlilik sunarak pazardan az da olsun pay aldı. Asus örneğinde ise fiyat ve performans dengesinin en üst düzeyde sağlanması satışa çıktığı ülkelerde başarılı olmasını sağladı. Firephone hatalar zincirinin bir sonucu olan pazarlama tekniği ile sınıfta kaldı.

  2. Bozokluzade Kerem dedi ki:

    FirePhone’u diğer telefonlardan ayıran en büyük özellik fiyattan ziyade verilen hizmet ve bu hizmetin kalitesi. Bir çok telefonda olmayan hizmetleri içinde sunan telefon TV izlerken gördüğünüz bir filmi satın almanıza veya arkadaşınızda gördüğünüz bir kitabı hemen sipariş vermenize olanak tanıyor. Yaşlılar içinde güzel bir özellik geliştirip telefonun içine asistan yerleştiren amazon bunların yanında sunduğu yeni teknlojik özellikler ile FirePhone ile etkili olacaktır. Hangimiz ilk çıktığında Samsung aldık ki. Biraz zamana ihtiyaç var bence.