reklamı kapat

POPÜLER

AMD, yeni Trinity işlemcilerle ultra ince segmente odaklanıyor

Eğlence odaklı bu dünyada AMD, insanların her gün neler yaptıklarını ve bilgisayarlarından hangi konuda yüksek performans beklediklerini biliyor ve bunu gerçeğe dönüştürmeye hazırlanıyor. Bugün itibarıyla piyasaya sunulan Trinity kod adlı ikinci nesil Fusion işlemci ailesi, düşük güç tüketimli olmaları sayesinde bugünün bilgisayar kullanıcısının isteyeceği her şeye sahip. Trinity kod adını taşıyan işlemciler 2012 AMD A Serisi platformunu temsil ediyor. Yeni A Serisi işlemciler de yenilik, enerji tasarrufu ve tüketici odaklı bir anlayışı… Kısacası 2012 AMD A Serisi işlemciler, son kullanıcının tüm ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlayarak üretilmiş, tabii aynı zamanda da Intel’in Ivy Bridge platformuna ve Ultrabook konseptine bir alternatif olarak gelen bir seri olarak karşımızda duruyor.
AMD HD Media Accelerator
AMD HD MEDIA ACCELERATOR
Youtube’dan video izlerken hala videonun yüklenmesini beklediğimiz mutlaka oluyor. İkinci nesil APU’larla güçlendirilmiş bir bilgisayarda artık bu ve bunun gibi sorunlar ortadan kalkıyor çünkü AMD HD Media Accelerator sayesinde daha iyi bir HD video deneyimi yaşayabileceksiniz. AMD HD Media Accelerator, AMD’nin video görüntüleme ve düzenleme üzerine çığır açacak nitelikteki yeni seri teknolojisinin ismi. Fotoğraf ve video işlemede iyileştirilmiş sonuçlar almanızı sağlayan AMD Perfect Picture HD; intenetten izlenen videolarda, videonun yüklenmesini beklemeyi gereksiz hale getiren AMD Quick Stream ve kendi çektiğiniz videoların sarsıntısını azaltan AMD Steady Video teknolojileri, tüm bu video ağılıklı dijital dünyanın ihtiyaçlarına AMD’nin sunduğu çözümler olarak görülüyor. AMD Steady Video’nun Chrome, Firefox ve Internet Explorer 9 için geliştirilen tarayıcı eklentileri de mevcut. Bu sayede kullanıcılara internet üzerinden izlenen videolarda da aynı hizmeti sunuyor.
AMD Llano vs. Trinity
Yeni nesil AMD APU’lar selefleri olan Llano’lara oranla iki katı daha iyi enerji tasarrufu sağlıyor. 12 saate kadar pil ömrü ve sabit diski üzerinden 5 saat aralıksız video oynatabilme özellikleri ile Trinity, en iyi eğlence seçeneklerini sunarken ultra ince dizüstü bilgisayarlarda yaşadığımız mobil deneyimi daha da iyi bir noktaya taşımaya hazırlanıyor. Düşük güç tüketimli (17W ULV) olmaları sayesinde ikinci nesil A serisi APU’ların, Intel’in Ultrabook konsepti karşısına AMD’nin ultra ince segmenti ile çıkmasında rolü büyük. Bu ultra ince dizüstü bilgisayarlardan biri de geçtiğimiz hafta içinde Şanghay’da lansmanı yapılan HP Sleekbook. Yani AMD, ana akım dizüstü bilgisayarların yapabildiklerini, yarısı kadar enerji harcayarak, çok daha ince kasalarda da gösterebileceklerini kanıtlamak istiyor. Yıllar boyunca güç yönetimi konusunda Intel’in gerisinde kalan firma, sonunda bu konuda da ciddi bir gelişme kaydetmiş görünüyor.

AMD ikinci nesil A serisi APU’lar kullanan ultra ince ya da standart dizüstü bilgisayar bugünden başlayarak yıl içinde piyasaya sürülecek. AMD’nin iş ortakları arasında Asus, Acer, HP, Lenovo, Sony, Toshiba ve Samsung bulunuyor. İkinci nesil A serisi APU’lu bilgisayarlar için AMD’nin açıkladığı fiyat aralığı 379 – 699 dolar.

YORUMLAR