reklamı kapat

POPÜLER

ryzen

AMD’den performans odaklı yeni nesil masaüstü işlemciler

AMD, Zen çekirdek mimarisi temel alınarak geliştirilen yeni yüksek performanslı masaüstü işlemcilerini tanıttı. Çekirdeklerin isminden ve AMD’nin yüksek performanslı CPU’ları yeni ufuklara taşıma odağından yola çıkılarak “Ryzen” olarak adlandırılan bu işlemciler, Zen tabanlı işlemci ürün ailelerinde kullanılmaya hazırlanıyor.

AMD ayrıca AMD Ryzen işlemcisi içine yerleştirilen bir dizi duyu, uyum sağlama ve öğrenme teknolojilerinden oluşan SenseMI teknolojisini duyurdu. SenseMI teknolojisi oyuncu ve bilgisayar tutkunlarının zorlayıcı ihtiyaçlarını karşılamak için mimari, platform, verimlilik ve bilgi işlem konularındaki gelişmeleri bir arada sunuyor.

AMD’nin saat başı yüzde 40’dan fazla performans artışını sağlayan ana faktörlerden biri olan AMD SenseMI teknolojisi 5 bileşenden oluşuyor:
• Pure Power – mili volt ve mili vata kadar doğruluk sağlayan 100 tümleşik sensör, optimum voltaj ve saat frekansı sağlayan tek ısı derecesi ve minimum enerji tüketimi sunan işletim modu.
• Precision Boost – Yerleşik sensörleri izleyen akıllı mantık saat hızlarını bir saniyede bin defaya kadar 25 Mhz’lik kademelerle optimize ediyor.
• Extended Frequency Range (XFR) – Sistem soğutma kapasitesi artışı hissettiğinde XFR performansı arttırmak için Precision Boost frekansını yükseltiyor.
• Neural Net Prediction – Bir uygulamanın geçmiş hareketlerine göre gelecekteki kullanacağı yolu öngören bir yapay zeka sinir ağı.
• Smart Prefetch – Bir uygulamanın ihtiyaçlarını anlayan ve veriyi önceden hazırlayan, yazılım davranışını takip eden karmaşık bir öğrenme algoritması.

AMD, “New Horizon” etkinliğinde 8 çekirdek, 16 izlekli 3,4 GHz AMD Ryzen masaüstü işlemcisini daha önce görülmemiş demolar ile tanıttı. Ryzen’in dijital içerik üreticileri, VR öncüleri, oyun ve teknoloji tutkunları için barındırdığı yeni özelliklerin sergilendiği demoların bazıları şöyle:

• Yakın gelecekte pazara sunulacak Vega GPU’nun ilk demosu Ryzen ile beraber 4K çözünürlükte akıcı ve yüksek FPS değerleriyle Star Wars Battlefront – Rogue One oynatılarak gerçekleştirildi.

• Blender ve Handbrake temelli görüntü işleme ve video kod çevrimi demoları yeni CPU’nun bir çok karmaşık ve yaratıcı görevde Intel Core i7 6900K işlemcisine yetiştiğini veya geçtiğini gösterdi. 140 vatlık TDP değerine sahip Core i7 6900K stok hız ve boost ile çalışırken 95 vat TDP değerli Ryzen işlemcisi boost olmadan 3.4 Ghz hızında çalıştırılarak işlemcinin vat başına performans verimliliğine dikkat çekildi.

• 3,4 GHz frekans hızına sahip Ryzen her iki CPU’da da Nvidia Titan X GPU ile çalıştırılarak 4K çözünürlükte Battlefield 1 demosu gerçekleştirildi. Ryzen Core i7 6900K’yı FPS bazında geçti.

AMD Ryzen masaüstü işlemcilerinin 2017 yılının ilk çeyreğinde, dizüstü bilgisayar işlemcilerinin ise 2017 yılının ikinci yarısında dünya genelinde pazara sunulması bekleniyor.