reklamı kapat

POPÜLER

Amerikalılar, Black Friday’de milyar dolarlık alışveriş yaptı

Amerika’da geçtiğimiz perşembe günü başlayan Şükran Günü tatilinin bir parçası olan ve Black Friday olarak geçen cuma günü alışveriş çılgınlığı, yeni bir rekor getirdi. Internet üzerinde istatistiki araştırmalara imza atan ComScore’un yalnızca evlerde ve iş yerlerinde kullanılan masaüstü ve dizüstü bilgisayarları dahil ettiği araştırma (tabletler ve akıllı telefonlarla yapılan alışverişler dahil değil) sonuçlarına göre cuma günü ülke genelinde 1,2 milyar dolarlık çevrim içi alışveriş yapıldı. Geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 15’lik bir artış anlamına gelen bu artışta en büyük pay yine Amazon’un oldu. Amazon’u eBay ve Walmart izledi. Yalnızca Şükran Günü’nde yapılan çevrim içi alışverişin büyüklüğü, geçen yıla oranla yüzde 21 artış göstererek 766 milyon dolar oldu.

Black Friday’e ilişkin bir diğer veri ise Adobe Digital Index 2013 raporuyla duyuruldu. Adobe’nin elde ettiği verilere göre Amerikalılar Şükran günü 1,06 milyar dolar, Black Friday’de ise 1,93 milyar dolarlık alışveriş yaptı. Bu alışverişlerin yüzde 24,2’si çevrim içi olarak gerçekleşti. Çevrim içi alışverişlerde yüzde 15,6 pay alan tabletleri, yüzde 8,6 ile akıllı telefonlar izledi.

Uzmanlar, Cyber Monday olarak geçen ve daha ziyade teknoloji ürünlerinin büyük indirmlerle satışa sunulduğu pazartesi gününde (bugün) Black Friday’e kıyasla çok daha fazla alışveriş yapılmasını bekliyor.