reklamı kapat

POPÜLER

Android 4.0’lı Samsung Galaxy Nexus nam-ı diğer Nexus Prime 11 Ekim’de geliyor [Video]

Teknoloji takipçilerinin bir kısmında hayal kırıklığı yaratan Apple‘ın yeni iPhone lansmanının ardından tüm gözler Android işletim sisteminin en yeni versiyonu 4.0 Ice Cream Sandwich ile çalışacak olan Samsung Galaxy Nexus nam-ı diğer Nexus Prime‘a çevrildi. 11 Ekim’de, Samsung’un Google ile ortaklaşa San Diego’da düzenleyeceği Samsung Mobile Unpacked 2011 Google Episode etkinliğinde tanıtılması beklenen telefon, piyasadaki en başarılı Android’li telefon olacak gibi görünüyor.
Samsung Unpacked 2011 - Google Episode
Google’ın akıllı telefon ve tabletlere özel işletim sistemi Android kısa sürede mobil dünyanın bir numarası olmayı başardı. Ancak telefon ve tabletlerin kullandıkları sürümlerin farklı olması ve bunun getirdiği uygulamalara yönelik sıkıntılar iOS’in yarattığı kolaylığı sunmaktan uzak kaldı. Ancak yeni sürüm 4.0 ile tüm bunlar son buluyor. Hem akıllı telefon hem de tabletlerde kullanılabilecek olan Ice Cream Sandwich, her türlü uyumsuzluğu ortadan kaldırıyor. Yeni işletim sisteminin en dikkat çeken yenilikleri arasında yüz takip sistemi, USB hosting ve NFC’ye yönelik geliştirmeler bulunuyor. Yeni işletim sisteminin kullanıcı arayüzünün Honeycomb’u andırıyor.
Samsung Galaxy Nexus - Nexus Prime
Samsung’un en yeni Android’lisi olacak Nexus Prime ile ilgili teknik bilgiler bir süredir internette de dolaşıyor ancak bunların eksik olduğunu söleyen yeni kaynaklar da var. Bu kaynakların açıklamaları doğruysa inanılmaz bir Android’li telefon gün yüzüne çıkacak. İlk olarak daha önceden duyduğumuz teknik özellikleri bir sıralayalım, sonra da iştah kabartan muhtemel güncellemelerden bahsedelim.

  • İşletim Sistemi: Android 4.0 Ice Cream Sandwich
  • İşlemci: Çift çekirdekli 1,2 GHz TI OMAP 4460 Cortex A9
  • RAM: 1GB
  • Hafıza: 32 GB dahili
  • Ekran: 4,65 inç SUPER AMOLED HD kıvrımlı ekran (1280×720)
  • Kamera: 5 megapiksel arka kamera, 1,3 megapiksel ön kamera
  • Video: 1080p Full HD
  • Data: LTE/HSPA (Operatöre bağlı)
  • Bağlantılar: Wi-Fi, NFC, USB hotspot, Bluetooth
  • Pil: 1750 mAh

Tüm bu özellikler sizi sevindirdiyse bir de GSM Arena‘ya özel açıklamalar yapan Google içinden bir kaynağın söylediklerine kulak verin. Kaynağa göre, telefonun ekranı dışında neredeyse her özelliği daha iyi olacak. Bunlar arasında 1,2 GHz’in yerine geçecek 1,5 GHz çift çekirdekli Exynos işlemci ilk sırada geliyor. Bu işlemciye PowerVR SGX543MP2 grafik çipi eşlik ediyor. 5 megapiksellik kamera yeterli değil diyorsanız 8 megapiksel çözünürlüklü geliştirilmiş sensörlü kamera olacak diyor kaynağımız. Son olarak da pilin 1750 mAh değil, 2050 mAh olacağını söylüyor. Yani şarj kablosu aramadan geçirelecek birkaç saat daha.

11 Ekim’de düzenlenecek etkinlik YouTube’dan da canlı olarak yayınlanacak. iPhone için yaptığımız gibi Nexus Prime’a özel bir LOG gecesi düzenlememiz de olası. Takipte kalın.

YORUMLAR