reklamı kapat

POPÜLER

Google, 29 Ekim’de Samsung Nexus 10 ve Android 4.2’yi görücüye çıkarabilir

Google‘ın 29 Ekim’de düzenleyeceği Android etkinliğinde Samsung üretimi 10 inçlik bir tableti tanıtabileceği söyleniyor. Şirket birkaç gün önce basın mensuplarına “Oyun bahçesi açıldı” ve “Android etkinliği için bize katılın” sloganlarının yer aldığı davetiyeleri göndermeye başlamıştı. LG’nin ve Sony’nin yeni Nexus telefonlarını tanıtacağı söylenen şirketin 10 inçlik Samsung tableti de görücüye çıkarması bekleniyor. 2560×1600 piksel çözünürlük sunan 10 inç ekrana sahip Samsung Nexus tabletin ekran piksel yoğunluğunun ise 300 ppi olacağı söyleniyor. The Next Web internet sitesi Android 4.2 işletim sisteminin de bu etkinlikte tanıtılacağını belirtiyor. Aynı site, cihazın isminin Nexus 10 olup olmayacağının ise henüz belli olmadığını belirtmiş.

The Next Web, önümüzdeki hafta pazartesi günü gerçekleştirilecek olan Android etkinliğinde Google’ın Nexus 10 ve Nexus 4 ile birlikte Nexus 7’nin 32 GB’lık versiyonunu da tanıtılabileceği belirtiliyor. Bununla birlikte 32 GB’lık modelin HSPA+ bağlantı destekli versiyonun da geleceği söyleniyor. The Next Web, LG Nexus 4’ün de teknik özelliklerini de kamuoyu ile paylaştı. 1280×768 piksel çözünürlüklü 4,7 inç ekrana sahip olacağı söylenen Android 4.2 işletim sistemli cihaz, dört çekirdekli 1,5 GHz Qualcomm Snapdragon S4 Pro APQ8064 işlemciye, 16 GB dahili belleğe, 2 GB RAM’e, 8 megapiksel arka, 1,3 megapiksel ön kameraya ve  2100 mAh kapasiteli pile sahip. Google’ın Android 4.2 işletim sisteminde ise bazı yeniliklere gideceği söyleniyor. Şirketin “content in the center” (İçerik Merkezde) olarak adlandırdığı yeni Google Play Store bileşeni sayesinde kullanıcılar Google Play Store’a daha kolay ulaşabiliyor.

Android 4.2’deki yenilikler arasında tablet paylaşım özelliği de bulunuyor. Bu özellik birden fazla kullanıcının bir tableti kendi e-posta ve uygulama ayarlarıyla kullanmasına izin veriyor. iOS 6’da iPhone 5 kullanıcıları için gelen panoramik kamera ayarları özelliğinin Android 4.2’de de olacağı söyleniyor. Kullanıcılar yeni güncelleme sayesinde hem yatay hem de dikey olarak panoramik fotoğraflar çekebilecek.