reklamı kapat

POPÜLER

Google Gemini LOGO

Android için Google uygulamasına da hızlı Gemini erişimi geliyor

Android için Google uygulamasına Gemini geliyor. Bu temelde kişiler Gemini ile normal arama arasında geçiş yapabilecek.

iOS tarafında olduğu gibi Android için Google uygulamasının en üstüne de bir buton konulacak, bu botuna basıldığı zaman Gemini ile normal arama arasında hızlı şekilde geçiş sağlanabilecek. Sayfanın en altındaki videoda gösterilen bu altyapı, henüz ne zaman herkese açılacak bilinmiyor ancak kullanışlı görünüyor. Gemini eğer bilmiyorsanız ChatGPT gibi çalışıyor, sorduğunuz sorulara cevaplar üretebiliyor. Arama kısmı ise normal Google sonuçlarını ve diğer haberleri karşınıza getiriyor. Daha önce Google gelişmiş yapay zeka sistemi ya da dil modeli Gemini’ı 2025 yılında direkt olarak Android telefonların bir parçası haline getirebilir haberi dikkat çekmişti. Bunu çevrimdışı çalışacak şekilde yapmayı planlayan yani sürekli sunucu / internet bağlantısı gerektirmeyen bir altyapı kurmak isteyen Google, bu sistem ile telefonların yapabildiklerini çok ama çok ciddi şekilde artırabilir. Bu konuda elbette sadece Google planlar yapmıyor. Örneğin dünyanın en büyük teknoloji firmalarından Apple, direkt olarak iPhone’larda “LLM” çalıştırmanın yolunu bulmuş gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaçıranlar için ChatGPT gibi sistemlerin arkasında LLM / Large Language Model ya da Türkçe karşılığıyla “Büyük Dil Modeli” yer alıyor. Örneğin ChatGPT şu an GPT-4 büyük dil modeli temelinde görev yapıyor, bu konuda Apple da önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Hatta son bilgilere göre firma direkt olarak iPhone’larda “LLM” çalıştırmanın yolunu bulmuş durumda.

Teknik detaylar elbette oldukça karışık ancak firma büyük LLM verisini direkt olarak flash bellek içinde tutmak istiyor. Yüksek sayıdaki veriye hızlı erişim için “çığır açıcı” özel teknikler geliştirdiği aktarılan şirket, bunu kod adı Ajax olarak geçen ve Apple-GPT de denilen kendi LLM altyapısı için kullanabilir ve böylece iPhone’lar internet bağlantısı olmadığı durumlarda dahi çok gelişmiş bir üretken yapay zeka deneyimi sunabilir.

Google, Gemini ve Android planları yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması