reklamı kapat

POPÜLER

Android KitKat, yerinde saymaya devam ediyor

Google‘ın mobil işletim sistemi Android‘in son sürümü 4.4, nam-ı diğer KitKat beklenen ivmeyi henüz yakalayabilmiş değil. Öyle ki yayınlanmasının üzerinden üç ay geçmesine rağmen kullanım oranı yüzde 2’nin altında kalan sürüm için üreticiler birbirlerini suçluyor.

Geçtiğimiz eylül ayında duyurulan Android 4.4’ün yükselişi tabiri caizse kaplumbağa hızıyla devam ediyor. Google’ın öncelikle Motorola ve kendi akıllı telefonu Nexus’a getirdiği işletim sistemi, diğer markalar için sorun teşkil ediyor. Zira -firmanın güncellemeleri aksatmadan gönderdiğini söylemesine rağmen- mobil sektördeki üretici sayısının çokluğu yüzünden güncellemelerin ulaştırılması ayları alabiliyor. Diğer taraftan geliştiricilerin yeni Android sürümlerini cihazları için yeniden yapılandırarak uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. Üstelik bu süreç hatırı sayılır derecede yoğun mesai ve üreticiler arası koordinasyona ihtiyaç duyuyor.

androidAçıklanan son verilere göre KitKat’ın bu engellere fazlasıyla takıldığı dikkatlerden kaçmıyor. Ocak ayına kıyasla yüzde 0,4 artış gösteren işletim sisteminin güncel kullanım oranı yüzde 1,8 dolaylarında seyrediyor. Tabloya bakıldığında Android 4.4’ün öncüsü şeklinde nitelendirebileceğimiz Jelly Bean‘in yüzde 59,1’den  yüzde 60,7‘ye yükseldiği, Ice Cream Sandwich‘in yüzde 0,8 düşüşle yüzde 16,1‘e gerilediği görülüyor. Gingerbread ise ocak ayından bu yana yüzde 1,2 gerileme yaşamasına rağmen yüzde 20 ile en çok tercih edilen sürümlerden biri.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Android KitKat, yerinde saymaya devam ediyor” için 4 cevap

 1. Nihat Badıllı dedi ki:

  samsung galaxy s4 – aralık sonunda dediler yayınlanmadı, ocak ortası dediler yayınlanmadı, şubat başı dediler yine yayınlanmadı?
  bilgisi olan varmı ?

 2. schizophrenia dedi ki:

  güncellemelerin kullanıcıya ulaşmasında google’dan çok üreticiye iş düşüyor, üreticilerin ise bu konuda tembel oldukları aşikar.
  samsung gibi android pazarında lider bir üretici bile güncelleme konusunda sınıfta kalıyor, bununda sebebi yazıda da bahsedildiği gibi android cihazların çeşitliliğinin fazlası.
  neyse ki açık kaynak kodlu android için çalışan çok fazla geliştirici var ve kullanıcıları güncellemelerden mahrum bırakmıyorlar.

 3. Çağrı Bostancı dedi ki:

  512 Ram bile yeterli dedikleri yeni versiyonun devrim olacağının söylenmesinden sonra ilk kez Android bu kadar yavaş yayılıyor.

 4. Buskt dedi ki:

  HTc One ile 4.4 kullanıyorum fakat şarj ömrü hoşuma gitmedi