reklamı kapat

POPÜLER

Android KitKat, yerinde saymaya devam ediyor

Google‘ın mobil işletim sistemi Android‘in son sürümü 4.4, nam-ı diğer KitKat beklenen ivmeyi henüz yakalayabilmiş değil. Öyle ki yayınlanmasının üzerinden üç ay geçmesine rağmen kullanım oranı yüzde 2’nin altında kalan sürüm için üreticiler birbirlerini suçluyor.

Geçtiğimiz eylül ayında duyurulan Android 4.4’ün yükselişi tabiri caizse kaplumbağa hızıyla devam ediyor. Google’ın öncelikle Motorola ve kendi akıllı telefonu Nexus’a getirdiği işletim sistemi, diğer markalar için sorun teşkil ediyor. Zira -firmanın güncellemeleri aksatmadan gönderdiğini söylemesine rağmen- mobil sektördeki üretici sayısının çokluğu yüzünden güncellemelerin ulaştırılması ayları alabiliyor. Diğer taraftan geliştiricilerin yeni Android sürümlerini cihazları için yeniden yapılandırarak uyumlu hale getirmeleri gerekiyor. Üstelik bu süreç hatırı sayılır derecede yoğun mesai ve üreticiler arası koordinasyona ihtiyaç duyuyor.

androidAçıklanan son verilere göre KitKat’ın bu engellere fazlasıyla takıldığı dikkatlerden kaçmıyor. Ocak ayına kıyasla yüzde 0,4 artış gösteren işletim sisteminin güncel kullanım oranı yüzde 1,8 dolaylarında seyrediyor. Tabloya bakıldığında Android 4.4’ün öncüsü şeklinde nitelendirebileceğimiz Jelly Bean‘in yüzde 59,1’den  yüzde 60,7‘ye yükseldiği, Ice Cream Sandwich‘in yüzde 0,8 düşüşle yüzde 16,1‘e gerilediği görülüyor. Gingerbread ise ocak ayından bu yana yüzde 1,2 gerileme yaşamasına rağmen yüzde 20 ile en çok tercih edilen sürümlerden biri.

İLGİLİ HABERLER