reklamı kapat

POPÜLER

tablet

Android tabletler atağa geçti!

Teknoloji firmalarının açıkladığı yıl sonu raporlarına göre, tablet pazarı büyük değişikliklere gebe. Apple’ın uzun süredir domine ettiği pazarda iPad kullanımı her geçen yıl düşerken, Samsung ve Nexus tabletler yükselişe geçti.

Araştırma şirketi Chitika’nın derlediği rapora göre, Amerika’daki iPad kullanımı yılın dördüncü çeyreğinde de düşüş yaşamaya devam ediyor. Öte yandan Google’ın Nexus tabletleri ile Samsung’un Galaxy Note ve Tab serisine ait tabletleri yükselişe geçti. Her ne kadar Apple geçen yıl elinde bulundurduğu yüzde 81’lik payının biraz gerine düşerek, yüzde 79,9’luk dilime gerilemiş olsa da hala pazardaki aslan payına sahip.

Apple’ın ardından ikinci sırayı alan Amazon (yüzde 6,7) Kindle Fire serisiyle pazardaki sabit seyrine devam ediyor. Tablet pazarında en büyük yükselişi Samsung yaşıyor. Elektronik devi geçtiğimiz yıl yüzde 5,1 olan pazar payını yüzde 6’ya kadar yükseltmiş durumda. Google da bir yılda yüzde 0,1’lik bir artış yakalayarak pazar payını yüzde 1,7’ye yükseltti. Bakalım yeni yılla birlikte dengeler nasıl değişecek, hep birlikte göreceğiz.

 YORUMLAR