reklamı kapat

POPÜLER

android

Android yöneticisinden Android O’nun ismiyle ilgili önemli ipucu

Bilindiği üzere Android’in her sürümü bir tatlının adını kullanıyor. Alfabetik sırayla ilerleyen sürümler için her yıl farklı tahminler yapılıyor. Örneğin geçen yıl N harfiyle “Nutella” isminin kullanılabileceği düşünülmüş ancak Nougat ismi karşımıza çıkmıştı. Bu sene ise henüz erkenden çok sağlam isim olasılığı ortaya çıktı bile. Google’ın kilit isimlerinden Hiroshi Lockheimer, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla birlikte yeni versiyonun ismini neredeyse açıklamış oldu.

Android, Chrome OS ve Google Play’in üst düzey isimlerinden olan Lockheimer, Twitter üzerinden bir görsel paylaşarak bir anda Android O tartışmalarını alevlendirdi. GIF formatında olan görselde Oreo’larla bezenmiş bir pasta görünüyor. The Verge editöründen bahsedilen gönderide düşünen emoji kullanılması işi iyice netleştiriyor. Zaten tweet’e gönderilen yanıtlarda Android Oreo nidaları yükselmeye başlamış durumda.

Google’ın belirli tatlı markalarını kullanması şaşırılacak bir şey değil. Daha önce de K harfinde Kitkat sürümü tanıtılmış ve hatta Kitkat çikolataların bazılarında Android’le alakalı bir tasarıma yer verilmişti. Dolayısıyla Oreo isminin kullanılması imkansız görünmüyor. Fakat Lockheimer’ın daha önce de bazı isimler ortaya attığı ve bu isimlerin bazılarının kullanılmadığını düşünürsek Oreo isminin kesin olarak kullanılacağını söyleyemeyiz. Ayrıca geliştirilme aşamasında olan versiyonların farklı, piyasaya sürülen versiyonun farklı isimlendirildiği zamanlar da olabiliyor. Dolayısıyla Oreo ismini bir kenarda tutarak yeni teoriler ortaya atmaya devam edebiliriz.