reklamı kapat

POPÜLER

AOC AGON AG271QX

AOC AGON AG271QX incelemesi

Oyuncu monitörleri arasında öne çıkan AOC AGON AG271QX, sadece oyunculara değil, tüm kullanıcılara hitap eden özelliklerle geliyor. 27 inç boyutunda büyük bir ekrana sahip olan monitör, test merkezimizin en yeni konukları arasında yer alıyor.

Monitör pazarı, oyuncular için ayrı bir öneme sahip. Hem oyun hem de günlük hayatta kullanılabilecek pek çok model ise pazarda kullanıcıların beğenisine sunuluyor. O modeller arasında yer alan AOC AGON AG271QX, bu ay test merkezimizin konuğuydu. Bir oyun monitörünün ötesine taşınan bu cihaz, daha kapsamlı bir deneyim sunmayı amaçlıyor. Bunun için de oyun tarafında farklı özellikler sunuyor. Ancak önce gelin cihazın tasarımından biraz bahsedelim.

Monitör için “çok zarif bir tasarımı var” diyemeyeceğiz. Hemen her oyuncu monitöründe olduğu gibi kaba ve çıkıntılı hatlara sahip. Kırmızı ve siyah renklerin hakim olduğu monitörün arka gövdesindeki kırmızı alan arkaya doğru monitörü kalınlaştırıyor. Ancak neyse ki monitörün arkasını pek görme şansımız olmuyor. V şeklinde bir stantla gelen monitörün standının masada kullanıcıya alan tanıması hoş bir detay olmuş. Ayrıca sağlam bir tutuş hissi uyandırdığını da söylemek mümkün. Monitörün ekran ayarını yapmak ise çok kolay. İki kenarından tutarak minimum güçle cihazın yüksekliğini ayarlayabiliyor, yine aynı şekilde sağa doğru hafif bir güç uygularsanız ekranı dikey konuma getirebiliyorsunuz. Tabii aynı şekilde ekran eğimini de ayarlayabiliyorsunuz. Ön cephesine baktığımızda olabildiğince ince çerçeveler bizi karşılıyor ki bunu artı hanesine yazıyoruz. İnce çerçeveler deneyimi iyileştirirken görsel açıdan da daha etkileyici bir görünüm sunuyor.

27 inç ekran boyuyla gelen cihaz, büyük ekranla çalışmak isteyenleri tatmin edecek boyutlara sahip. Bir diğer önemli nokta da bağlantılar tabii. Cihazda VGA, DVI, bir DisplayPort 1.2 ve iki adet HDMI 2.0 bağlantı noktası bulunuyor. Ancak bunun dışında 4 adet USB 3.0 girişi ve 3,5 mm’lik kulaklık girişi bulunuyor. Monitör kutudan beraberinde bir de kumanda getiriyor. Bu kumanda üzerinden ayarlar yapmak hayli kolaylaşıyor. Açıkçası kumanda çok gerekli miydi diye sorarsanız bundan emin değiliz. Fakat ön tanımlı oyun modları arasındaki geçişi yapmak hayli kolaylaşmış. Monitör altından ayarları tekrar tekrar düzeltmek yerine 3 farklı alternatif oluşturup, dilediğiniz gibi tek dokunuşla değiştirebiliyorsunuz. Belki elzem değil ancak hoşumuza giden bir detay olduğu kesin. Biz ön tanımlı oyun modlarına pek bayılmadık açıkçası. Favorimiz ise sRGB modu oldu. Renk ve parlaklık performansı çok başarılıydı. Tabii ön ayarlı film ya da çalışma modları bulunmadığı için fazla bir alternatifiniz de yok açıkçası. Monitörün ayar menüsünün Türkçe dil seçeneği sunmadığını da belirtelim.