reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple CareKit ile sağlık uygulamaları gelişiyor

Apple, HealthKit ve ResearchKit platformlarının ardından yeni yazılım platformu CareKit’i duyurdu. Kullanıcıların kendi sağlık durumlarını aktif bir şekilde yönetmelerini sağlamak konusunda geliştiricilere yardımcı olmak için tasarlanan CareKit, kullanıcıların bakım planlarını takip etmelerin, semptom ve ilaçlarını izlemelerini kolaylaştırıyor.

Kullanıcıların sağlık durumlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak bilgiler sunan CareKit uygulamaları doktorlar, hemşireler veya aile üyeleriyle bilgi paylaşma olanağı da sunuyor. CareKit önümüzdeki ay açık bir kaynak olarak piyasaya sürülecek. Böylece, uygulama geliştiriciler Apple tarafından tasarlanan aşağıdaki ilk dört modülü geliştirmeye devam edebilecekler:

• Care Card, insanların kişisel bakım planlarını ve ilaç almak veya fizik tedavi egzersizlerini tamamlamak gibi eylemlerini takip etmelerine yardımcı olur. Apple Watch veya iPhone’daki sensörler kullanılarak aktiviteler otomatik olarak izlenebilir;
• Symptom and Measurement Tracker, kullanıcıların semptomlarını ve nasıl hissettiklerini kolayca kaydedebilmelerini sağlar. Örneğin, olası enfeksiyonlarda ateşlerini ya da ağrı ve yorgunluk durumlarını ölçmelerine yardımcı olur. İlerleme güncellemeleri basit anketler, bir yaranın gelişim durumunu gösteren fotoğraflar veya iPhone’daki ivmeölçer ya da jiroskop kullanılarak hesaplanan, hareket aralığını ölçmek gibi aktiviteler olabilir;
• Insight Dashboard, Care Card’daki eylemlerinin karşısına ilgili semptomları yerleştirerek tedavilerin nasıl gittiğini kolayca görmenizi sağlar; ve
• Connect, insanların sağlık durumlarıyla ilgili veya sağlık durumlarında oluşabilecek herhangi bir değişiklikle ilgili doktorlarla, tedavi ekipleriyle veya aile üyeleriyle bilgi paylaşmasını ve iletişim kurmasını kolaylaştırır.

Sağlık uygulamaları geliştiricileri; Parkinson hastaları, ameliyat sonrası süreçler, sağlık durumunun evden izlenmesi, diyabet durumunu yönetme, zihinsel sağlık ve anne sağlığıyla ilgili uygulamalara bu CareKit modüllerini entegre etmek konusunda çok heyecanlı.

• Sage Bionetworks ve Rochester Üniversitesi, mPower ResearchKit araştırmasını, hastaları kendi durumları ve tedavileriyle ilgilenen sağlık kurumları hakkında daha iyi bilgilendirebilmek amaçlı kullanılacak, değerli bir araca dönüştürmek için CareKit’i kullanıyor.
• Teksas Tıp Merkezi, 8 milyon hastasının, tedavi ekipleriyle daha iyi iletişimde olmalarını sağlayarak sağlık durumlarını geliştirmek için, bakım olanaklarını yönlendirme ve destekleme amaçlı uygulamalar tasarlıyor.
• Beth Israel Deaconess Tıp Merkezi, verileri HealthKit’te güvenli bir şekilde saklayan ve evde kullanılan sağlık durumu izleme aygıtlarıyla, hastalara kendi kronik tedavilerinin yönetimiyle ilgili daha fazla bilgi sunacak.
• One Drop, insanlara diyabet konusunda yapabilecekleriyle ilgili daha iyi bir yaklaşım sunuyor.
• Iodine tarafından tasarlanan Start, antidepresan kullanan kişilerin, ilacın onlara iyi gelip gelmediğini anlamalarına yardımcı oluyor, doktorlarının daha bilinçli bir tedavi sunabilmesini sağlıyor.
• Glow, Inc., CareKit modüllerini Glow Nurture adlı hamilelik uygulamasına entegre edecek ve daha sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmeleri için kadınları yönlendirecek.