reklamı kapat

POPÜLER

Apple Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook’un yıllık kazancı dudak uçuklatıyor

2018’de dünyanın ilk 1 trilyon dolarlık şirketi olmayı hedefleyen Apple, tahmin edebileceğiniz üzere inanılmaz paralar kazanıyor. Bu imparatorluğun başındaki isim Tim Cook‘un 2017’de eline geçen para ise gerçekten dudak uçuklatıyor.

Bloomberg’in haberine göre güzel bir yıl geçiren Apple’ın CEO’su Tim Cook, 2017’de tam 102 milyon dolar para kazanmış durumda. Bu yüksek rakama 2017 mali yılı bonusuna yüzde 74 artış yapılması ve hisse gelirleriyle ulaşan Cook, diğer üst düzey yöneticilere de oldukça fark atmış görünüyor. Habere göre göre şirketin üst düzey beş yöneticisi bu yılı yüksek karlılık ödülleriyle beraber 24,2 milyon dolarlık gelir ile kapatıyor. Bu arada Apple yönetim kurulunun aldığı bir karar da dikkatleri üzerine çekiyor. Yönetim “güvenelik gerekçeleri” nedeniyle Cook’un artık sadece özel iş jeti kullanmasını istiyor. Hem iş hem de kişisel amaçları kapsayan bu istek daha doğrusu karar, CEO için oldukça güzel görünüyor. Dünyanın en değerli şirketini yöneten birisi için de zaten ticari uçuşlar çok mantıklı durmuyor.

Tim Cook’un başında olduğu Apple, 2017’yi maddi olarak güzel geçirdi

En son açıklanan dördüncü çeyrek sonuçlarında 52.6 milyar dolar gelir ve 8.7 milyar dolar kar elde eden büyük üretici, aylık dönemde 46.7 milyon iPhone, 10.3 milyon iPad ve 5.4 milyon adet Mac satmayı başarmıştı. Şu an toplam değeri 878 milyar dolar seviyesinde olan şirket, dediğimiz gibi bunu yeni yılda 1 trilyon dolar seviyesine çıkartmaya kararlı görünüyor. Şirketin kasasında şu an 250 milyar civarında hemen harcamaya hazır para da bulunuyor.