reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple

Apple, Hollanda’da dokuzuncu kez tam 5 milyon euro ceza aldı

Teknoloji devi Apple, Hollanda merkezli olarak 5 milyon euro ceza almaya devam ediyor. Peki bunun arkasında tam olarak ne yer alıyor?

Advertisement

Bilmeyenler için tekrar kısaca üzerinden geçmek adına birçok ülke Apple’ın App Store merkezli komisyon kesintilerini engellemek, uygulamalara alternatif ödeme yöntemleri eklemek istiyor. Bu süreçte direkt olarak Hollanda da yer alıyor. Hollanda merkezli “Authority for Consumers and Markets” ya da kısa adıyla “ACM”, Apple’ın ülkedeki çöpçatanlık uygulamalarına uygulama içi üçüncü parti ödeme yöntemleri koymasını kararlaştırdı. Apple da bir duyuru yaparak buna uyacağını açıkladı.

Ancak buna rağmen Apple süreçte halen tam olarak istenildiği gibi bir adım atmadı, Hollanda’daki çöpçatanlık uygulamaları halen uygulama içi üçüncü parti ödeme yöntemleri kullanmaya başlayamadı. Kaynaklara göre uygulamalarda halen sadece Apple’ın komisyon kesintili yerleşik ödeme sistemi kullanılıyor.

Bunun üzerine ACM tarafı Apple’a bugün 5 milyon euro ceza daha kesti. Bu dokuzuncu ceza ile beraber kesilen toplam ceza 45 milyon euro seviyesine kadar ulaştı. Bu ceza daha önce aktarıldığı kadarıyla 50 milyon euro seviyesine kadar gidebilecek. Yani şirket artık son noktaya ulaşmış durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uygulama marketinde ve uygulamalarda kendi ödeme sistemini kullanan ve bu sayede büyük gelirler elde eden Apple, daha önce aktardığımız üzere süreçle alakalı Güney Kore gibi ülkelerde de sıkıştırılıyor. Apple, başka ödeme sistemlerini potansiyel dolandırıcılık faaliyetleri nedeniyle tehlikeli bulurken, ülkeler ve geliştiriciler ise rekabet adına alternatiflere de izin verilmesini istiyor.

Apple cezası sürerken, bu ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması