reklamı kapat

POPÜLER

icloud

Apple iCloud skandalıyla yakından ilgileniyor: “FBI durumun farkında”

Ünlülerin uygunsuz fotoğraflarının Apple‘ın sunduğu iCloud hizmeti üstünden ele geçirildiği iddiaları bulut sistemlerine büyük bir güvensizlik yaratırken Apple’ın itibarını da bir hayli sarstı. Ancak teknoloji devi bu konunun peşini bırakmayacağını açıkladı.

Sistemde küçük bir açık ve bir gecede tüm bulut sisteminin ele geçirilmesi kuşkusuz pek çok insanı tedirgin eden bir durum. Güvenliğine inandığımız bu sistemlerin aslında o kadar da güvenli olmadığı bir kez daha gözler önüne serilirken, internetten hiçbir şey saklanamayacağı ortaya çıkmış oldu. Dün yayınladığımız haberde, pek çok ünlünün uygunsuz fotoğraflarının internete yayılmasıyla düştükleri zor durumdan bahsetmiştik. Bir kısmı bu çirkin saldırıyı kınarken, Apple sarsılan itibarını olabildiğince kısıtlı bir açıklamayla toparlamaya çalışıyor. Konuya gerekli önemi ve ilgiyi verdiklerini ifade eden firma, FBI‘ın da konuyla ilgilendiğini belirtti. Daha fazla açıklama yapmanın şu noktada uygunsuz olduğunu söylerken kullanıcıların özel hayatlarını koruma konusunda oldukça hassas olduklarını da belirtti. Kısaca Apple araştırmaya devam ediyor ancak görüntüler çoktan internetin dört bir tarafına yayıldı bile.

Diğer yandan hala fotoğrafların iCloud hesaplarından alındığı kesinleşmiş değil. Ancak tahminler hesapları hackleyen kişilerin iBrute isimli programı kullandığı yönünde. Apple’ın iPhone’umu Bul servisi üstünde defalarca şifre kombinasyonları deneyen program, doğru şifreyi bulana kadar işleme devam ediyor. Sisteme girildikten sonra iCloud şifrelerine erişim sağlanırken, iCloud’da depolanan mesajlardan belgelere kadar tüm verilere erişim sağlanıyor. Apple’ın sistemde bıraktığı sınırsız şifre deneyebilme “açığı” yüzünden gerçekleştiğine inanılan durum şimdilik beş farklı şifre denemesiyle sınırlandırılmış. Böylelikle iBrute da etkisiz hale getirilmiş oluyor. Yine de çok özel anların herhangi bir yerde depolanması çok da akıllıca değil.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Apple iCloud skandalıyla yakından ilgileniyor: “FBI durumun farkında”” için bir cevap

  1. Umut Karcı dedi ki:

    two step auth olmadığı sürece böyle şeylerin olması çok çok normal. Long live Dropbox, Long live Drive, Long live Google Authenticator.