reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone Watch
Apple iPhone Watch

Apple’ın gelecek iPhone ve Watch modelleri için önemli pil detayı

27 Ağustos 2018

Teknoloji devi Apple, önümüzdeki eylül ayında yeni iPhone ve iPad modelleri tanıtmaya hazırlanıyor. Ancak firma gelecek için de çalışmaya aktif olarak devam ediyor.

Apple‘ın iPhone modelleri özellikle pil konusunda ciddi eleştiriler alıyor. Pil tarafında Android tarafı kadar büyük adımlar atmayan firma, bu konuda rekabetin gerisinde kalıyor. Yazılım altyapısıyla süreci belirli bir seviyeye kadar iyi tutan dev isim, yine de öne çıkamıyor. İşte bunun için firmanın gelecek çalışmaları devam ediyor. Yeni ortaya çıkan bilgilere göre teknoloji devi, gelecek iPhone ve Watch modellerinde yeni bir teknolojiye geçiyor. Söylendiği kadarıyla günümüz OLED ekranların arkasında LTPS TFT arka yüz donanımı yer alıyor. Bu donanım pikseller kapatma ve açma görevini üstleniyor. Yeni cihazlarda ise LTPS TFT yerine LTPO TFT kullanılacağı belirtiliyor. Söylendiği kadarıyla bu yeni arka yüz, çok daha iyi güç tasarrufu sunuyor. Burada yüzde 5 ila yüzde 15 arasında bir tasarruftan bahsediliyor. Telefonların en çok pil tüketen donanımı ekranları olduğu için büyük önem arz eden teknoloji, firmanın kendi içerisinde de geliştiriliyor. Samsung ve LG’nin ürettiği OLED ekranlarda bu LTPO TFT‘yi kullanmak istediği belirtilen firma, alandaki kontrolünü de artırmak istiyor deniyor. Ayrıca bu teknolojinin OLED ekranlı akıllı saat Apple Watch tarafında da çok önemli olduğu belirtiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple iPhone Watch

2018 Apple iPhone modelleri hakkında şunları biliyoruz

Baktığımız zaman ikinci jenerasyon iPhone X 800-900 dolar, iPhone X Plus 900-1000 dolar, LCD ekranlı 6,1 inç iPhone ise 600-700 dolar seviyesinde raflardaki yerini alıyor. Modellerin iPhone 11, iPhone 11 Plus, iPhone 9 ya da iPhone XS, iPhone XS Plus, iPhone (2018) şeklinde isimlendirilmesi bekleniyor. Almanya merkezli bir kaynağa göreyse telefonlar resmi olarak 12 Eylül tarihinde tanıtılıyor. 14 Eylül tarihinde ise ön siparişe açılacak telefonlar, 21 Eylül tarihinde ise dağıtıma çıkacak deniyor. Modellerin Türkiye’de ise ekim ya da kasım ayında satışa sunulması bekleniyor. Türkiye fiyatları hakkında ise maalesef ileriye dönük uzun vadeli bir tahmin yapılamıyor.

İlgili Video

Firmanın gelişmiş geri dönüşüm robotu