reklamı kapat

POPÜLER

Apple, iOS 8’de üçüncü parti klavyeleri desteklemeye başlayacak

Çeşitli şirketler iOS için Apple’ın izin verdiği ölçüde sanal klavyeler sunmaya çalışmıştı. Bunların arasında SwiftKey de vardı ve Evernote benzeri not tutma uygulamasıyla kullanıcılara yazı tahmini yapan klavyesini uygulama içinde sunmuştu. Fleksy ise daha hırslı bir tutumla tüm uygulamaları hedeflemiş ve alternatif bir klavye sunmuştu. Ancak klavyeyi geliştiricilerin uygulamalarına eklemesi gerekiyordu, yani sistemin genelini kapsayacak bir çözüm değildi.

Şimdiye kadar birçok şirketin Apple’ın izin verdiği ölçüde bazı sanal klavyeler geliştirdiği biliniyor. Bu klavyeler arasında en çok dikkat çekeni ise, Evernote benzeri not alma uygulaması ve yazı tahmini yapan bir klavyesi olan SwiftKey oldu. Önemli başka bir klavye ise bütün uygulamaları hedefleyen Fleksy’nin geliştirdiği alternatif klavyeydi. Fakat bunlar bütün bir iOS platformunu kapsayan çözümler üretmiyordu.

Söz konusu yeniliğin duyurusu Apple’ın tahmin yapabilen yeni klavyesi QuickType’ın hemen sonrasında yapıldı. Apple, 2011 yılında sınırlı bir kullanıma sunduğu beta sürümlerinde tahmin yapabilen klavyeyi test etmiş ve özelliğin yeterince başarılı olmadığına karar vermişti.

YORUMLAR