reklamı kapat

POPÜLER

Tüm özellikleriyle Apple iPhone 4

 - Güncelleme: 27 Ağustos 2010 14:54

Kısaca daha yüksek performans, yeni işletim sistemi versiyonu, güçlü kamera, ikinci kamera ile görüntülü görüşme, daha kaliteli ekran ve HD video kayıt olarak özetlenebilecek yenilikler sadece iPhone fanatiklerini değil tüm teknoloji tutkunlarında merak uyandıracak cinsten.

YENİ TASARIM
Apple iPhone 4 önceki modellere göre köklü tasarım değişiklikleri sunuyor. Önden bakıldığında yuvarlak kenarlar dahil görünüm büyük ölçüde aynı. Fakat yan ve arka yüzler tamamen farklı. iPhone 4’ün yan yüzleri kavisli değil. Toplamda üç parçadan oluşan paslanmaz çelik çerçeve, cihazın sağlamlığını artırdığı gibi anten görevi görerek kablosuz iletişimi daha sorunsuz bir hale getiriyor. Yeni tasarımda tüm tuşların yeri korunmuş. Fakat ses kontrol tuşları ince uzun yerine yuvarlak küçük düğmeler şeklinde değiştirilmiş. Dikkati çeken bir diğer detay ise SIM yuvasının üst kısımdan sağ yan yüze alınmış olması. Kullanışlılık açısından fark yaratacak bir durum değil şüphesiz. iPhone 4 üzerinde kullanılan ekran çok daha kaliteli. Ekranın üzerindeki çizilmez, dayanıklı kaplama da özel bir teknikle ekranın kendisine birleştiriliyor. Böylece arada boşluk veya herhangi bir katman kalmadığından görüntü kalitesi artırılmış oluyor. Ön yüzde kullanılan kaplamanın aynısı arka yüzde de kullanılmış. Arka yüz artık bombeli değil  ve ön yüz ile aynı kaplamaya sahip olduğundan çizilmeler konusunda daha umut verici.

GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME
Uzunca bir süredir beklenen özelliği Apple iPhone 4 üzerinde sundu. Ön yüze eklenen ikinci kamera sayesinde görüntülü görüşme imkanı veren yeni iPhone üzerindeki bu özellik FaceTime olarak isimlendiriliyor. Operatörler tarafından 3G şebeke üzerinden sunulan görüntülü görüşmenin kötü performansı, Apple’ı başka bir yola itmiş. FaceTime görüntülü görüşme özelliği Wi-Fi bağlantısı üzerinden kullanılabiliyor ve sadece iPhone 4’ten iPhone 4’e gerçekleştirilebiliyor. Şu an için operatörlerin sunduğu görüntülü çağrı servisini desteklemiyor. Bunun dezavantajı diğer marka telefonlarla görüntülü görüşme yapamamaktan ibaret. Fakat avantajı oldukça önemli. iPhone 4 üzerindeki kameranın çözünürlüğü çok yüksek ve Wi-Fi bağlantısı üzerinden oldukça kaliteli bir görüntülü görüşme imkanı sunuyor. FaceTime aynı zamanda arka kamerayı da kullanma imkanı veriyor. Tek dokunuşla görüntü aktarımını arka kameraya aktararak karşı tarafa istediğimiz görüntüyü izletebiliyor olacağız. Sesli arama sonrasında FaceTime özelliğine geçiş yaptığımızda Apple tarafından yapılan açıklamaya göre operatör araması sonlandırılıp sadece Wi-Fi bağlantısı kullanılmaya devam ediyor. Yani ses de Wi-Fi üzerinden aktarılıyor.

RETİNA EKRAN
Apple iPhone 4 ile sunulan özelliklerin en önemlisi yüksek çözünürlüklü ekran. Firmanın Retina Display olarak adlandırdığı yeni ekran 3.5 inç (yaklaşık 8.9 cm) büyüklüğünde ve 960 x 640 piksel çözünürlük sunuyor. 326 ppi (pixel per inch, inç başına piksel) değerine sahip ekran önceki iPhone modellerine göre dört kat fazla piksele sahip. Bu da ekranı şaşırtıcı derecede kaliteli hale getiriyor. Ekranın üzeri yeni bir kaplamayla parmak izine karşı korumalı hale getirilmiş. Yüksek çözünürlük grafik algısını yükselttiği gibi özellikle metinlerin okunmasında da büyük rahatlık sağlayacağa benziyor.

MULTITASKING
Aynı anda birden fazla uygulama çalıştırma anlamına gelen multitasking, iPhone 4 üzerinde standart olarak sunulan iOS 4 işletim sisteminin sunduğu en önemli özelliklerden biri. iPhone kullananların iyi bildiği gibi mevcut iPhone modellerinde aynı anda sadece bir uygulama çalışabilir. Bu da örneğin oyun oynarken kısa mesaj geldiğinde ve bunu cevaplamak istediğinizde oyundan çıkış yapıldığından kaldığınız yere dönememe sorununa yol açıyor. Benzer bir şekilde herhangi bir uygulamada bir internet adresine tıkladığınızda tarayıcı açılıyor ve uygulamada kaldığınız yere dönemiyordunuz. iPhone 4 üzerinde artık hemen her uygulama multitasking destekliyor. Ana ekran tuşuna iki kez basarak erişeceğiniz arkaplanda çalışan uygulama listesi sayesinde kolayca uygulamalar arasında geçiş yapabiliyor ve istemediklerinizi kapatabiliyorsunuz. Çalışan uygulama listesinin görüntülendiği alt çubuğa ek fonksiyonlar da eklenmiş. Parmağınızı sağa doğru sürdüğünüzde sol taraftan yeni kontroller geliyor. Burada iPod kısayolu, otomatik ekran döndürme kilidi ve müziği yönetmeniz için oynat/durdur, ileri/geri tuşları bulunuyor.

YÜKSEK PERFORMANS
Apple iPhone 4 üzerinde sunulan başlıca özellikler bunlar. Fakat cihazı güçlü kılan iki ana nokta daha var. Bunlardan ilki yeni Apple A4 işlemci. ARM mimarisi ile Apple tarafından geliştirilen ve Samsung tarafından üretilen işlemci, 1 GHz işlem hızına sahip. İlk olarak iPad üzerinde kullanılan bu işlemci iPhone 4’e de güç veriyor. ikinci önemli nokta ise RAM bellek. Apple iPhone 4 512 MB kapasiteli RAM bellek ile çalışıyor. Böylece güçlü işlemci ve yüksek RAM kapasitesiyle çok daha yüksek performans vadediyor. iPhone ilk modelinden bu yana başka hiçbir mobil iletişim cihazında rastlamadığımız kadar yüksek bir görüntüleme performansı sunuyordu. 2 megapiksel çözünürlük sunan ve otomatik netleme özelliği bulunmayan 3G modeliyle dahi harika fotoğraflar çekmek mümkün. Apple bu başarısını iPhone 4 üzerinde perçinleyerek, 5 megapiksel kamera ve led flaş sunuyor. Kameranın yüksek çözünürlüğü hem fotoğraf hem de video kaydı açısından cihazı rakipsiz bir hale getiriyor. Kamera açısından sunulan bir diğer özellik de optik yakınlaştırma. iOS 4 yazılım güncellemesiyle iPhone 3GS ve 4 modelleri için sunulan yeni özellik sayesinde 5 kata kadar optik yakınlaştırma yapmak mümkün. 5 megapiksel kamerası ile 30 kare/sn değerinde 720p çözünürlüğünde video çekimi yapabilen yeni iPhone, üzerindeki başarılı ekranı sayesinde bu yüksek çözünürlüklü videoları oynatabiliyor da. HD desteği sadece kayıt ve ekran üzerinde oynatma açısından değil, TV bağlantısı açısından da oldukça önemli bir gelişme. Gün geçtikçe yaygın hale gelen HD televizyonlara HD desteklemeyen bir cihazı bağlamak düşük görüntü kalitesi sebebiyle hüsrana sebep olur. Dolayısıyla iPhone 4’ü TV çıkış özelliği sayesinde HD televizyonlara sorunsuzca bağlayıp kaliteli bir görüntü alabiliyorsunuz. Yüksek işlem gücü ve kamera kalitesinin artmasıyla birlikte Apple, iMovie isimli popüler video düzenleme yazılımını da iPhone üzerinde aktardı. Yakın bir zaman içinde AppStore üzerinden edinilebilecek olan uygulama sayesinde çektiğiniz videoları düzenleyip yeni görüntüler yaratabileceksiniz.

RETİNA EKRAN
640 x 960 piksel çözünürlük sunan ekran eski modellere göre 4 kat fazla piksel sunuyor

ÇİFT CAM YÜZEY
Ön yüzdeki çizilmez cam malzeme arka yüze de kaplanarak dayanıklılığı artırılmış

KAMERAOtomatik netlemeli 5 MP kamera LED lambaya sahip ve HD video kayıt yapabiliyor

PERFORMANS
Daha büyük pil, daha hızlı işlemci ve daha fazla RAM, eşittir daha yüksek performans

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşletim Sistemi
• Apple iOS4

Boyutlar ve Ağırlık
• 115.2 x 58.6 x 9.3 mm
• 137 gram

Şebeke ve Kablosuz Ağlar

• GSM ve HSPA
• Wi-Fi
• Bluetooth 2.1

Navigasyon
• A-GPS, dijital pusula

Ekran
• 960 x 640 piksel retina ekran
• 3.5 inç multi-touch

Hafıza
• 16/32 GB dahili

Kamera
• 5 megapiksel, otofokus, HD video kaydı

Sensörler
• Gyro, hareket, yakınlık, ışık

Multimedya desteği

• MP3, AAC, AIFF, WAV, M4V, MP4, MOV

Bekleme / Konuşma Süresi
• 300 / 14 saat

Renk Seçenekleri

• Beyaz ve Siyah

İLGİLİ HABERLER