reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPod nano

 - Güncelleme: 12 Aralık 2010 16:37

6. nesil Apple iPod Nano, bu ayki test sayfalarımızın önemli üyelerinden. Yazıya başlamadan önce yiğidin hakkını verelim; Apple bu işi biliyor. Doğrusu tasarım konusunda üzerlerine yok. Nano’nun boyutlarını yarıya indirmiş, üstüne bir de multi-touch destekli dokunmatik ekran koymuşlar. Ancak yeni Nano’nun getirdiği güzelliklerin yanında, ne yazık ki bizden aldıkları da var. Sorarlar adama, “Steve (Jobs) sen bu Nano’yu bu kadar küçülttün ama bu bir önceki neslin yaptığı her şeyi yapabiliyor mu, onun tüm özelliklerine sahip mi?” diye. Cevabı Steve’in yerine biz verelim: Hayır, yapamıyor. Peki, sözü fazla uzatmadan artıları ve eksileriyle Nano 6 nasıl bir performans sunuyor, gelin ondan bahsedelim biraz.

MULTI-TOUCH DESTEKLİ DOKUNMATİK EKRAN
Yeni Nano’nun dokunmatik ekranı hızlı ve kolay bir kullanıma imkan veriyor. Ancak ortalamanın üzerinde büyüklükte parmaklara sahip olan kullanıcılar, bu küçük ekranda istediklerini yapmakta biraz zorlanabilirler. Özellikle müzik veya radyo dinlerken karşınıza çıkan küçük kontrol tuşları, zorluk yaşatabilir. İlk olarak 5. nesilde eklenen radyo özelliği, yeni Nano’da daha da geliştirilmiş. Bu sayede yerel istasyonları çok hızlı bir şekilde tarayan cihaz, bunlar arasında da yine aynı hızda gezinmenize imkan tanıyor. Radyoları favorilere ekleme özelliği ve -eğer dinlediğiniz radyo destekliyorsa- RDS (çalan şarkının adını, sanatçıyı ve diğer bilgileri gösterme özelliği) yine var tabii ki. Yeni Nano’nun en dikkat çeken yanlarından biri de ekranının çevrilebilmesi. İstediğiniz yöne çevirebileceğiniz ekran, özellikle spor ve benzeri faaliyetler içindeyken veya Nano’yu cebinize koyacakken kulaklık çıkışının üstte kalmasını istediğinizde büyük kolaylık sağlıyor. Nano’nun ekranındaki menüler iPhone’da olduğu gibi sıralanabiliyor. Bu da yine kullanım kolaylığı sağlıyor. Nano 6, -şayet ekranı döndürmediyseniz- sağ üstte bulunan düğme ile açılıp kapatılabiliyor ve bunda da oldukça hızlı davranıyor; sizi hiç bekletmiyor.

BOYUTLA BİRLİKTE KÜÇÜLEN FONKSİYONLAR
Peki, Nano’nun dünyasında her şey bu kadar toz pembe mi? Tabii ki değil! Bize göre yeni Nano’nun en önemli eksisi, alıştığımız navigasyon tekerleğinin artık olmayışı. Tamam, dokunmatik ekran -özellikle geniş bir müzik arşivine sahipseniz- size büyük kolaylık sağlıyor ancak tekerleğin verdiği o hissi veremiyor. Gezinti konusunda her ne kadar yavaş kalsa da tekerlek Nano’nun önemli parçalarından biriydi. Tekerleğin eksikliğini özellikle sesi açıp kapatırken hissediyorsunuz. 5. nesil Nano kullanırken hızlı parmaklara sahipseniz 1 saniyeden kısa bir sürede sesi sıfırdan en üst sınıra getirebilirken, yeni Nano’da üst kısımda bulunan ses seviyesi tuşlarıyla bunu ancak 3.5 – 4 saniye arasında yapabiliyorsunuz. Bunun yanında Nano’nun menüsü ve fonksiyonları da boyutlarıyla birlikte azalmış. 5. nesildeki kamera, video, CoverFlow, oyunlar, alarmlar, takvimler, kişiler, notlar ve sesli notlar fonksiyonları yeni Nano’da yok. Bu fonksiyonların hepsinin çok kullanışlı olduğu söylenemez tabii ki ama tümünün birden çıkartılmış olması da bizce üzücü. Zira oyunlar ve sesli notlar işe yarayabilirdi. Yeni Nano’da kala kala fotoğraf, kronometre ve adımsayar fonksiyonları kalmış. Geliştirilmiş adımsayar fonksiyonuyla kilonuzu ve günlük adım hedefinizi girerek o gün kaç adım attığınızı takip edebiliyorsunuz. Nike ile entegre bu özellik sayesinde aylık raporlar halinde adım performansınızı takip edebiliyorsunuz. Bunların yanında bir de saat özelliği var yeni olarak. Saat özelliğini açtığınızda, Nano’nuz iki farklı kadran rengiyle kullanabileceğiniz bir saate dönüşüyor. Bu özelliği daha verimli kullanabilmek için bir kayış satın alarak iPod Nano’nun klipsine sabitlemeniz yeterli olacaktır.

KULLANIŞLI KLİPS
Yeni Nano, adının hakkını verecek kadar küçük olmasına rağmen pil konusunda oldukça iddialı. Hızlı şarj özelliğiyle 1.5 saatte %80’ini, 3 saatte de %100’ünü doldurabileceğiniz yeni Nano’nun piliyle 24 saate kadar müzik dinleyebiliyorsunuz. Yeni Nano’nun tasarımında göze çarpan (çarpmaması mümkün değil) klips de oldukça kullanışlı; bilhassa spor yaparken. Klipsin sağlamlığından ötürü ekstra bir taşıyıcı kılıfa ihtiyaç duymayacağınızı söyleyebiliriz. Yeni Nano’nun kutu içeriği önceki nesillerinden farklı değil. Kutusundan yalnızca USB şarj kablosu ve kulaklık çıkıyor. 8 ve 16 GB hafızaya sahip yeni Nanolar özel kırmızı renk de dahil olmak üzere yedi farklı renkte satılıyor.

5. NESİL VS. 6 NESİL
Toparlamak gerekirse yeni Nano’nun boyutu ve performansıyla beklentileri fazlasıyla karşılayacağını söyleyebiliriz. Ancak yine de 5. nesil bir Nano’ya sahipseniz ve mutluysanız yenisine geçmenize gerek olduğunu pek sanmıyoruz. Ayrıca dokunmatik ekranlarla da aranız iyi değilse Nano 6 size göre değil. Çıkarılan özellikleriyle yalnızca bir müzik çalara dönüşen yeni Nano, aslında iPod shuffle’ın alması gereken forma bürünmüş gibi görünüyor. Bu kötü değil ama ekstra birkaç özellik de bizce hiç fena olmazdı.

DOKUNMATİK EKRAN
Apple iPod nano
Multi-touch destekli dokunmatik ekran rahat ve hızlı bir kullanım sağlıyor

DİNLE, DURAKLAT, DEVAM ET
Apple iPod nano
Canlı duraklatma özelliğine sahip radyo oldukça işlevsel

SAAT KAÇ?
Apple iPod nano
Klipse iliştirebileceğiniz bir kayış ile saat fonksiyonu daha kullanışlı oluyor

FONKSİYONEL KLİPS
Apple iPod nano
Nano’nun klipsi en hareketli spor faaliyetlerinde bile sizi yolda bırakmıyor

YEDİ RENK SEÇENEĞİ
Apple iPod nano
Yeni Nano, Product Red kırmızısı dahil yedi renge sahip

MODÜLER KUTU TASARIMI
Apple iPod nano
iPod’un boyutu küçülünce haliyle kutusu da küçülmüş

TASARIM
-5YILDIZ-

KULLANIM KOLAYLIĞI
-4YILDIZ-

PERFORMANS
-5YILDIZ-

ARTILAR
Dokunmatik ekran, canlı duraklatma özelliğine sahip radyo, kolay kullanım, saat fonksiyonu.

EKSİLER

Ses açma kapama işleminin yavaş oluşu, dokunmatik ekrandaki bazı ufak ikonların kullanım zorluğu.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Kapasite
• 8 GB / 16 GB

Ekran
• 1.54 inç
• 240×240 piksel dokunmatik LCD

Pil Ömrü
• 24 saate kadar müzik dinleme

Frekans Aralığı
• 20 Hz – 20.000 Hz

Multimedya Desteği
• AAC
• Korumalı AAC
• HE-AAC, MP3
• Audible
• Apple Lossless
• AIFF, WAV

FM Radyo
• Canlı duraklatma özellikli FM radyo

Bağlantılar
• USB

Boyutlar
• 37.5×40.9×8.78 mm

Ağırlık
• 21.1 gram