reklamı kapat

POPÜLER

apple nokia partinen

Apple, Nokia Lumia’nın kamera uzmanını kadrosuna kattı

Apple, Nokia‘nın kamera departmanından oldukça önemli bir ismi transfer etti. Lumia’nın kamera teknolojisinin başındaki isim olan Ari Partinen, Twitter hesabı üzerinden haziran ayında Cupertino’nun yolunu tutacağını açıkladı. 2007’den beri Nokia’nın kamera teknolojisi üzerinde çalışan Partinen, söz konusu teknolojiyle ilgili bir makalede Nokia’nın PureView teknolojisinin yaratıcılarından biri olarak niteleniyor. Söz konusu teknolojinin geliştirilmesinde Partinen’in yanında görüntüleme departmanının başındaki isim Juha Alakarhu, kalite testi (benchmarking) uzmanı Tero Vuori ve yine görüntüleme teknolojisi uzmanı olan Eero Salmelin gibi isimler yer alıyor.

Partinen, Apple’da tam olarak ne yapacağını açıklamış değil, ama özgeçmişi bu konuda bize yeterince ipucu veriyor. Yetenekli mühendis, N8 ve 808 PureView gibi önemli modellerin kameralarında kamera modülü üretiminden başlayarak nihai kalite ayarları ve doğrulamaya kadar mobil görüntüleme üzerinde büyük bir tecrübeye sahip. Ayrıca reklam fotoğrafçılığı geçmişi de var.

Nokia, pazar payı için bir Windows Phone modeli olan Lumia’yla diğer şirketlerin modelleri karşısında zorlansa da, telefonun yenilikçi kamera teknolojisi büyük övgüler almıştı. Lumia 920, optik görüntü sabitleme özelliğini taşıyan ilk telefonlardan biriydi, ve 808 PureView ve Lumia 1020‘de ise şimdiye kadar muhtemelen bir telefonda görülen en iyi görüntü kalitesinin elde edilmesini sağlayan 41 megapiksellik geniş sensörler ve görüntü düzenleme yazılımı kullanıldı. Diğer yandan Apple, iPhone modellerinde daha düşük güçte bir yazılım kullanıyor, fakat cihazlarının sahip olduğu görüntü işlemcisi yetenekleri sayesinde Apple ürünleriyle çekilen fotoğrafların kaliteleri yine de bir memnuniyet yaratıyor.

YORUMLAR