reklamı kapat

POPÜLER

Nokia, 41 megapiksel çözünürlüklü yeni bir Lumia modeli hazırlığı içinde

Nokia‘nın, Mobil Dünya Kongresi dahilinde 25 Şubat Pazartesi günü basın toplantısı düzenlemeye hazırlandığını geçen hafta internet sayfamız üzerinden sizlere duyurmuştuk. Şirketin bu basın toplantısında yeni akıllı telefonlarını tanıtacağını biliyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız haber ise Windows Phone işletim sistemini ve PureView görüntüleme teknolojisini bir araya getiren Nokia akıllı telefonun ne zaman satışa sunulacağı ile ilgili.

The Guardian‘ın Nokia‘ya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre Nokia, EOS kod adlı akıllı telefonunu bu yılın yaz aylarında ilk etapta Amerika’da satışa sunacak. Nokia’nın geçen yıl satışa sunduğu 808 PureView’da de yer alan 41 megapiksel çözünürlüklü kameranın yeni Windows Phone işletim sistemli akıllı telefonda da olacağı belirtiliyor. Hatırlayacağınız gibi PureView görüntüleme teknolojili Nokia 808 PureView, 41 megapiksel sensörle çekilen görüntüleri 3, 5 ve 8 megepiksel olarak kaydedebiliyor. Yani aslında Nokia 808 PureView gerçek anlamda 41 megapiksel boyutlarında fotoğraflar çekmiyor. Bunun yerine yedi farklı komşu pikselden aldığı bilgiyi belli bir algoritmayla çoğaltıp tek pikselde toplayarak yaklaşık 5 megapiksel büyüklüğünde fakat detaylı fotoğraflar ortaya çıkarıyor.

Nokia’nın ay sonunda Barcelona’da düzenlenecek olan Mobil Dünya Kongresi’nde, PureView görüntüleme teknolojili ve Windows Phone 8 işletim sistemli telefonunu tanıtma ihtimali çok yüksek. Beklemede kalın.

Haberde kullanılan görsel Nokia PureView 808’e aittir.