reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple rekor kar açıkladı

Apple‘ın borsadaki 190 dolar olan hisse başı değeri, aradan geçen yalnızca bir yıllık sürede 317.93 dolar oldu ve tüm zamanların en yüksek değerine ulaştı. Şirketin pazar değerinin de 300 milyar doları aştığı biliniyor. Tüm bu rakamlar ve oranlar söz konusuyken Apple bu yılın 4. çeyrek gelirlerini de açıkladı. Beklendiği gibi yine oldukça iyi geçen bir çeyrek olmuş. 20.34 milyar dolar gelir elde eden şirketin karı 4.31 milyar dolar. Şirket bu süre içinde 3.89 milyon Mac, 14.1 milyon iPhone, 9.05 milyon iPod ve 4.19 milyon iPad satmış. Bu değerlerin her biri de yine rekor.

7  İNÇ iPAD OLMAYACAK
Bu bilgilerin açıklandığı toplantıda konuşan Apple CEO’su Steve Jobs, yakın zamanda piyasaya çıkacak olan Samsung’un Android tabanlı Galaxy Tab‘ına ve BlackBerry’nin PlayBook‘una gönderme yaptı. Jobs, 7 inç boyutundaki bir tabletin akıllı telefonlarla rekabet etmek için çok büyük, iPad ile rekabet etmek için ise çok küçük olduğunu söyledi. Rakip tablet üreticilerinin kendi ürünlerini iPad’i baz alarak fiyatlandırmakta zorlandığını belirten Jobs, 7 inçlik iPad ile ilgili beklentilere de cevap verdi ve böyle bir niyetleri olmadığını dile getirdi.

250 BİN APPLE TV SATILDI
Jobs, toplantıda bir diğer yeni ürünleri olan Apple TV’ye de değindi. Kullanıcılara etkileşimli bir televizyon deneyimi sunan Apple TV’nin ilk 18 günde 250 bini aşan (iPad ilk gününde 300 bin üzerinde satmıştı) bir satış rakamına ulaştığını söyledi.