reklamı kapat

POPÜLER

Apple Mac Pro LOG Tasarım

Apple tarafından yurt dışında satılan ancak Türkiye’ye getirilmeyen ana donanım ürünleri

Teknoloji devi Apple tarafından yurt dışında satılan ancak resmi olarak Türkiye’ye getirilmeyen ana ürünler bir arada.

Apple, yurt dışında resmi olarak satışını yaptığı her ürünü maalesef Türkiye pazarına getirmiyor. Peki bu ürünler neler? Örneğin 5 Şubat 2024 itibarıyla Apple Silikon temelli yeni Mac Pro Türkiye’de resmi olarak satın alınamıyor. Intel işlemcili Mac Pro’yu Türkiye’ye getiren firma, M2 Ultra işlemcili yeni modeli garip şekilde Türkiye’den uzak tuttu. Kısa süre önce satışa çıkan Apple Vision Pro da Türkiye’yi şu aşamada resmi olarak es geçen “ana” donanımlar arasında yer alıyor. Apple bunlara ek olarak HomePod ve HomePod mini modellerini de Türkiye’de resmi olarak satmıyor. HomePod’ların neden Türkiye’ye getirilmediği bilinmiyor ancak bu durum her zaman çok garip karşılanıyor. Apple’ın yurt dışında sunduğu ancak Türkiye’ye getirmediği servisleri de bulunuyor. Bu konuda akla ilk olarak Türkiye’de olmayan “TV+”, “Fitness+” ve “News+” gibi servisler geliyor. Teknoloji devi, bu servisleri ya da donanımları Türkiye’ye neden getirmediği konusunda hiçbir zaman bir açıklama yapmıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple 2024 için birçok yeni ürün geliştiriyor ve onların hemen hepsi Türkiye satışı da yapılacak modellerden oluşuyor. Örneğin yakında karşımıza çıkacak yeni ürünlerden en çok dikkat çekecek OLED iPad Pro olacak.

The Elec’in haberine göre 11-inç ve 13-inç olmak üzere iki farklı boyutta tanıtılacak 2024 iPad Pro modelleri nisan ayında satışa sunulacak. Bu modeller bünyelerinde hibrit bir 120 Hz OLED panel taşıyacak, tabletler bu esnek ve sert malzemelerin bir araya getirildiği yeni nesil panel ile gerçek siyahları ve canlı renkleri olabildiğince dayanıklı bir temelde sunacak.

Normal OLED panellerden daha ince olacağı söylenen bu paneller için tedarikçileriyle (Samsung Display ve LG Display olduğu düşünülüyor) uzun süredir çalışan Apple, bazı duyumlara göre OLED iPad Pro modellerine MagSafe şarj desteğini de ekleyebilir.

Bu yeni tabletleri en son üretim konusu gündeme getirmişti. Aktarıldığı kadarıyla Apple yeni iPad Pro’ların OLED panel siparişlerini yüzde 30’a varan seviyede azalttı. Artık yeni modellerden daha önce düşündüğü kadar çok satamayacağını hissetmeye başladığı ve ona göre ayarlama yaptığı düşünülen Apple, Güney Kore’den gelen iddialara göre OLED iPad Pro modellerini LCD temelli modellerden çok daha pahalıya satacak.

İddialar ailenin 1.500 dolardan başlayacağını ve en üstte fiyatın tam 2 bin dolara kadar çıkacağı yönünde. Bu iddialar elbette henüz kesinleşmiş değil ancak yeni modellerin hatırı sayılır oranda daha pahalı olacağı ilk defa gündeme gelmiyor, bu durum satışların yüksek olmayacağına büyük bir işaret oluyor.

Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER