reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple’dan yeni çip merkezi için 1 milyar dolarlık yatırım

Apple, Almanya’nın Münih şehrinde Avrupa Çip Tasarım Merkezi kuracağını açıkladı. Şirketin önümüzdeki 3 yıl için 1 milyar Euro’nun üzerinden bir yatırım yapacağı belirtiliyor.

Advertisement

Çip Tasarım Merkezi’nde çalışacak yüzlerce mühendisin 5G de dahil olmak üzere kablosuz teknolojisi konusunda çalışacağı ifade ediliyor. Tesiste gelecekte piyasaya sürülecek Apple Silikon işlemcileri konusunda da çalışmalar yapılacağı söyleniyor.  Apple, A14 Bionic işlemcili iPhone modellerinde Qualcomm imzalı modemleri kullanıyor. Şirketin önümüzdeki yıllarda satışa sunacağı iPhone modellerinde ise kendi modemine yer vermeyi planlıyor.  Münih’teki tesiste bu alanda da faaliyetlerin sürmesi bekleniyor. Şirketin yeni iPhone’larda kendi modemini  kullanarak maliyetleri de düşürmek istiyor. Geliştirilecek Apple imzalı modemin güç verimliliği konusunda da iyileştirme sunması bekleniyor. Apple’ın Münih’te açacağı tesisin çok sayıda mühendise iş sağlayacağını söylemek mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Münih’te açılacak Apple Çip Tasarım Merkezi yenilenebilir enerjiden güç alacak

Tesisin yaklaşık 30 kilometrelik bir alanı kapsayacağı ve şirketin bu tesisteki çalışmalarının 2022 yılının sonunda başlayacağı dile getiriliyor. Apple’ın tüm küresel operasyonları gibi bu tesisin enerjisinin de yüzde 100 yenilenebilir enerji olacağı belirtiliyor.

İlginizi Çekebilir

Dünyanı en ufak aksiyon kamerası ile tanışın