reklamı kapat

POPÜLER

Apple iPhone 15

Apple’ın 128 GB’lık iPhone 15 reklam filmi çok iyi karşılanmadı [Video]

 - Güncelleme: 19 Mart 2024 19:34

Teknoloji devi Apple kısa süre önce “Don’t Let Me Go” isimli bir iPhone 15 videosu yayınladı. İşte bu video çok iyi geri dönüşler almadı.

Bu yukarıda izleyebileceğiniz ilginç reklam filminde Apple, iPhone 15 serisinin en altta 128 GB dahili depolama ile geldiğini öne çıkarıyor ve bunun çok sayıda fotoğraf için yeterli bir alan sunduğunu belirtiyor. Birçok kullanıcı ise bunun tam tersini düşünüyor, depolama alanı microSD kart ile artırılamayan iPhone’ların en altta daha yüksek depolama sunması gerektiğini düşünüyor (Kullanıcılar tepki gösteriyor çünkü günümüzde birçok üst seviye Android telefon artık en az 256 GB dahili depolama ile geliyor). iPhone kullanıcılarının büyük bölümü ise depolama konusunda sorun yaşamıyor çünkü milyonlarca iPhone sahibi iCloud bulut yedekleme servisini kullanıyor. Türkiye’de 50 GB için aylık 12,99 TL, 200 GB için aylık 39,99 TL, 2 TB içinse aylık 129,99 TL olan iCloud, çoğu kullanıcının olmazsa olmazı ve cihazlardaki limitli alanı ücretli olmasına rağmen iyi şekilde kapatabiliyor. Bu arada iCloud’un da eleştirilen bir yanı bulunuyor, Apple halen kişilere sadece ama sadece 5 GB’lık bir iCloud depolama alanını ücretsiz olarak veriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar elbette yıl sonunda tanıtılacak iPhone 16 ailesi sık sık gündeme geliyor. iPhone 15 Pro ve 15 Pro Max gibi 6,1-inç ve 6,7-inç değil, daha büyük 6,3-inç ve 6,9-inç 120 Hz OLED ekranlar üzerine kurulacak iPhone 16 Pro ve aynı zamanda iPhone 16 Pro Pro Max, bünyelerinde “Capture” adı verilen ekstra bir buton taşıyacaklar. Bu yüzden telefonlardaki yüksek hızlı 5G’yi mümkün kılan mmWave anteninin yerinin değiştiriliyor, bu ekstra butonun görevleri arasında Mark Gurman’a göre hızlı video kaydı başlatma da yer alıyor. Bu butonun basınç algılama temelinde tasarlanacağı ve gövdeye hemen hemen sıfır olacağı yani çıkıntı yapmayacağı iddia ediliyor. Bu faydalı görünen yeni butonu sevindirici şekilde sadece Pro’lar değil tüm modellere koyacağı söylenen Apple, yeni bilgilere göre Capture butonu üzerinde dokunma ve basınç algılamayı bir arada sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kullanıcıların buton üzerinde kaydırma yaparak zoom / yakınlaşma yapabileceği söyleniyor, hafif dokunma ile netleme, daha sert dokunmayla ise çekim yapabileceği bir kez daha dile getiriliyor. Yani fotoğraf makinelerindeki deklanşör gibi de çalışacak ve yüksek ihtimalle çok bu detayı çok sevilecek buton, mekanik bir temele sahip olmayacak.

Bir kaynağın iddiasına göreyse iPhone 16, yerini alacağı iPhone 15’ten farklı olarak 3.349 mAh değil yüzde 6’lık bir artışla 3.561 mAh pil üzerine kurulabilir. Aynı kaynağın iddiasına göre 16 Plus modeli, yerini alacağı iPhone 15 Plus’tan farklı olarak 4.383 mAh değil yüzde 9’luk bir kayıpla 4.006 mAh pil üzerine kurulabilir. 16 Pro için herhangi bir kapasite açıklamayan kaynak, 16 Pro Max’in ise yerini alacağı iPhone 15 Pro Max’ten farklı olarak 4.422 mAh değil yüzde 5’lık bir artışla 4.676 mAh pil üzerine kurulacağını iddia ediyor. 16 Pro Max’te “L” şeklinde değil normal bir batarya kullanacağı iddia edilen Apple, burada özellikle 16 Plus için masaya gelen batarya kapasite azaltımı ile dikkat çekiyor. Ancak bu düşüşün daha verimli işlemci ile kompanse edileceği düşünülüyor.

iPhone 15 reklamı yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER