reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yeni patenti konser videoları çekmeyi engelliyor

Aldığı ilginç patentlerle sık sık gündeme gelen Apple, bir kez daha tartışma konusu haline gelecek bir patentin altına imza attı. Bu patent özellikle de konserlerde video çekmeyi sevenlerin pek hoşuna gitmeyecek.

Patentteki teknoloji iPhone’un konserlerde ve bazı gizlilik gerektiren hassas noktalarda video veya fotoğraf çekmesinin önüne geçiyor. Çevreye yerleştirilen bir kızılötesi verici, telefona video kayıt ve fotoğrafd çekiminin pasif hale getirilmesi yönünde komut gönderiyor. Kullanıcı o konumdayken bu özelliklere erişim sağlayamıyor.

Buraya kadar patentin can sıkıcı göründüğünü söyleyebiliriz ancak iyi bir tarafı da yok değil. Müzelerde bulunan objeler kızılötesi ile telefona bilgi gönderimi yapabiliyor ve kameranın doğrultulduğu objeyle ilgili hızlıca bilgi sahibi olunabiliyor. Her iki patentin de yeni iPhone’lara geleceği yönünde herhangi bir bilgi mevcut değil. Apple’ın birçok patent aldığını ve yalnızca bir kısmını kullandığını düşünürsek belki bu patent de Apple’ın köşede tuttuğu patentler arasında yerini alabilir.