reklamı kapat

POPÜLER

Satya Nadella

Aranan CEO bulundu! Microsoft’un başına, şirkete 22 yılını veren Satya Nadella getirildi

Uzunca bir süredir CEO arayışı içinde olan Microsoft, şirketin başına geçecek yeni isim olarak 22 yıldır Microsoft’ta çalışan Satya Nadella’yı seçti. Bulut ve İşletme departmanında İdari Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Nadella; Bill Gates ve Steve Ballmer’ın ardından 39 yılı geride bırakan Microsoft’un üçüncü CEO’su oldu ve şirketin yönetim kuruluna da girdi.

Nadella, özellikle Microsoft’un Bing, Xbox ve Microsoft Office gibi servislerinin bulut tabanlı bir yapıya kavuşmasında büyük emeğe sahip isimlerin başında geliyor. Microsoft’un Kurumsal Servisler departmanı da beş yıllık zaman dilimi içinde 1,5 milyar dolardan 5 milyar dolara yükselen grafiğiyle Nadella’nın başarısını gösteren bir diğer önemli yapı.

47 yaşındaki Nadella, memleketi Hindistan’daki Mangalore Üniversitesi’nde elektrik mühendisliği okudu. Ardından ABD’ye gelerek Wisconsin Üniversite’sinde bilgisayar bilimleri eğitimi aldı ve sonrasında Chicago Üniversite’sinde işletme yüksek lisansı yaptı. 1992’de Microsoft’a giren Nadella, CEO’luk görevine bugün itibarıyla başladı.

İLK RÖPORTAJ VİDEOSU

YORUMLAR