reklamı kapat

POPÜLER

ARM’nin yeni işlemcisiyle telefonlarda konsol kalitesinde oyun oynamak mümkün

4K içeriklerin çoğalmaya başladığı ve Ultra HD çözünürlükteki televizyonların da bu teknolojiye hızla ayak uydurduğu ortamda akıllı telefonlar halen tam anlamıyla akıcı bir 4K video deneyimi sunamıyor. ARM‘nin geliştirdiği yeni işlemci bu soruna çözüm olmakla kalmıyor, telefonda konsol kalitesinde oyun oynamayı de mümkün hale getiriyor. 

Önceki Cortex-A15‘e göre 3,5 kat daha güçlü olan yeni Cortex A-72, yüzde 30 daha fazla bellek gücü ve yüzde 80 daha yüksek performanslı grafik birimi ile oldukça yüksek bir performans vadediyor. İşlemcinin sunduğu bu güç, akıllı telefonda 120 fps’de 4K video çekimine olanak sağlıyor. Ayrıca konsol kalitesinde grafiklere sahip oyunlar da yine bu işlemci ile akıcı bir şekilde oynanabiliyor.

Performansı yükselmesine karşın enerji kullanımında daha cimri hale gelen yeni nesil işlemci, selefine göre yüzde 75 oranında daha az güç tüketiyor. Yeni grafik işlemcisi Mali-T880 ise yüzde 40 daha az enerji harcıyor. Gereken işlem gücüne göre çekirdekler arasında geçiş yapılmasını sağlayan big.LITTLE teknolojisi üzerine kurulu olan yeni işlemci, bu açıdan pil süresinin uzamasına katkı sağlıyor.

Huawei, Mediatek ve Rockchip‘in daha şimdiden telefonlarında kullanmak için anlaşma imzaladığı Cortex A-72’yi telefonlarda görebilmek için maalesef bir süre daha beklemek gerekiyor. Gelişmiş özellikleriyle akıllı telefon dünyasında yeni bir devri başlatması beklenen işlemcinin 2016 yılında kullanılmaya başlanacağı belirtiliyor.

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“ARM’nin yeni işlemcisiyle telefonlarda konsol kalitesinde oyun oynamak mümkün” için 2 cevap

  1. enkin dedi ki:

    Seleflerine göre Kısmi ilginç selefleri hakkında bir makale yayinlayabilirmisiniz peki?

  2. Bilen Adam dedi ki:

    Çok boş konuşuyorsunuz çünkü konsol kalitesindeki grafik performansını yakın gelecekte veremez. Laptop ve masaüstünde aynı özelliklerde bir sistem olsa dahi masaüstü bilgisayarın daha iyi iş çıkardığını hepimiz çok iyi biliriz. Sebebine gelince iyi soğutulması ve güç kaynağı kısmının daha yüksek olması gibi sebepler gösterilebilir. Kısacası telefonda konsol kalitesinde grafik görebilmemiz için daha çok beklmemiz gerekecek.