reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 865 Snapdragon 678, Snapdragon 888 Pro

Snapdragon 865 ve yeni cihazlar için getirdiği inanılmaz imkanlar!

Qualcomm, ilk duyurusu dün yaptığı Snapdragon 865 hakkında bilinmesi gereken önemli teknik detayları bugün paylaştı. İşlemci inanılmaz geliyor;

2020’de karşımıza çıkacak birçok amiral gemisine gücünü verecek Snapdragon 865, gerçekten çok iddialı görünüyor. Snapdragon 855 Plus’ın yerini alacak yeni işlemci, firmanın X55 5G modemiyle tam uyumlu olarak çalışıyor. 5G modemi içerisine entegre etmeyerek şaşırtan işlemci, bunun yerine üst düzey özellikler getiriyor. İlk olarak performanstan bahsedelim. Açıklandığı kadarıyla yeni işlemci yerini aldığı modelden yüzde 25 daha hızlı (4 x Cortex A77 ve 4 x Cortex A55) ve enerji verimliliğinde yüzde 25 artış getiriyor. Grafik tarafında Adreno 650 ile performansı yüzde 20, enerji verimliliğini ise yüzde 35 oranında artıran işlemci, bu yüksek performans ile özellikle kamera tarafında çıtayı çok yükseltiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 865 yeni Spectra 480 ISP ile 8K 30 fps video çekilmesine ve tam 200 megapiksel fotoğrafa kadar destek veriyor. Saniyede 2 gigapiksel veri işleyebilen ISP, modelin sınırsız olarak 960 fps video çekmesine de imkan tanıyor. Biliyorsunuz günümüzde birçok cihaz 960 fps yavaş çekim yapabiliyor ancak bunu çok ama çok kısa süre sürdürebiliyor. Yeni işlemci ise süreci depolama alanına bağlı olarak sınırsız hale getiriyor. Sınırsız 960 fps çekimin altında HD çözünürlükte kalkabilen işlemci, 4K’da ise tam 240 fps çekim yapabiliyor. Bu değerler akıllı telefonlar için gerçekten inanılmaz görünüyor.

HDR video çekim yeteneği de taşıyan 865, “Desktop Forward Rendering” isimli bir desteğe de sahip. Söylendiği kadarıyla Unreal Engine temelli bu destek sayesinde telefonlara masaüstü kalitesinde ışıklandırmaya sahip oyunlar geliyor. Bu da ilerleyen dönemde çıkacak oyunların çok daha gerçekçi olacağını gösteren heyecan verici detaylar arasında yer alıyor. Süper akıcı ve görsel olarak üstün bir oyun deneyim, için HDR ile beraber 144 Hz desteği taşıyan Snapdragon 865, yapay zeka tarafındaki büyük artışların da etkisiyle 2020 amiral gemilerinin sunduklarını hiç olmadığı kadar geniş hale getirmeye hazırlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon 865 heyecan veriyor

Bu işlemciye sahip ilk telefonların 2020’nin hemen başında karşımıza çıkacağı biliniyor. Bu arada ilginç olarak işlemcideki Adreno GPU grafik birimi için Google Play Store üzerinden güncelleme gönderilebileceği de gelen bilgiler arasında yer alıyor. Burada her firmanın kendi güncellemesini hazırlayabileceği aktarılıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de merakla beklenen Xiaomi Mi Note 10