reklamı kapat

POPÜLER

Snapdragon 888 Android

Snapdragon 888 iyice detaylandı; işte bilinmesi gerekenler

Beklenen amiral gemisi işlemcisi Snapdragon 888 dün tanıtılmıştı. Bugün ise işlemci hakkında daha fazla teknik detay paylaşıldı.

Qualcomm’un mobil taraftaki en yeni ve güçlü işlemcisi Snapdragon 888, dün de söylediğimiz gibi yerini aldığı Snapdragon 865’e oranla ciddi artışlar ile geliyor. Eski bilgiler ile yenilerini harmanladığımız zaman yeni işlemci ilk olarak 5G modem (Snapdragon X60 5G) içine entegre yapısıyla fark yaratıyor. Snapdragon 865’e ayrı bir 5G modem konulması gerekiyordu ve bu çok ideal bulunmuyordu. Direkt olarak Samsung tarafından 5 nm üretim sürecinden çıkarılan SP888, tam olarak 1 x 2.84 GHz (Cortex-X1), 3 x 2.4 GHz (Cortex-A78), ve 4 x 1.8 GHz (Cortex-A55) kurulumunu kullanıyor. Yeni işlemci aktarıldığı kadarıyla CPU tarafında yüzde 25 artış getiriyor. GPU tarafında ise yüzde 35‘lik bir artıştan bahsediliyor.

Modelin GPU temelinde daha spesifik olursak Adreno 660 kullanıyor. Bu GPU, yazılım güncellemesi ile güncellenebiliyor ve 144 Hz oyunculuğu mümkün kılıyor. Altıncı jenerasyon yapay zeka motoru ile saniyede 26 makine öğrenme operasyonu yapabilen Snapdragon 888, kamera tarafında da güncellenen Spectra ISP ile fark yaratıyor. Yeni ISP eskiye oranla yüzde 35 daha hızlı çalışıyor ve 12 megapiksel çözünürlükte saniyede 120 fotoğraf çekilmesine imkan tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aktarıldığı kadarıyla bu ISP’nin çıkışı saniyede tam 2.7 gigapiksel seviyesinde yer alıyor. Yeni amiral gemisi işlemcisi sürpriz olmayacağı üzere 8K 30 FPS video çekimine de destek veriyor. 4K’da ise 120 FPS’e çıkmak mümkün olacak açıklaması yapılıyor. Fotoğraf tarafında maksimum çözünürlük ise 200 megapiksel seviyesinde yer alıyor.

Bağlantı tarafında 5G dışında Wi-Fi 6E ve Bluetooth 5.2 destekleri olan Snapdragon 888, firmanın 6. jenerasyon yapay zeka motoru ve yeniden tasarlanan Hexagon temeliyle performans ve enerji tasarrufu konusunda çok ama çok iddialı hale geliyor. Yeni amiral gemileri 888 ile gerçekten çok daha iddialı hale gelecek izlenimi oluşturuyor.

Snapdragon 888 işlemciye sahip birçok telefon gelecek

Asus, Black Shark, Lenovo, LG, Meizu, Motorola, Nubia, Realme, OnePlus, Oppo, Sharp, Sony, vivo, Xiaomi ve ZTE gibi firmalardan birçok Snapdragon 888 işlemci modelin geleceği de açıklanan resmi bilgiler arasında yer alıyor. İlk telefonların hemen 2021’in ilk çeyreğinde karşımıza çıkması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

WhatsApp için gelen yeni özellikler